Airsoft – hra na vojakov pre dospelých

Štandardný

airsoftPri slove airsoft sa ľuďom v našich končinách väčšinou buď nevybaví nič, alebo iba nejasná predstava určitej skupinovej hry. Pri bližšom spoznaní sa začne hovoriť o hre na vojakov, ktorú sa nehrajú deti, ale dospelí ľudia. Prípadne predstava partie bláznov, ktorá sa naháňa po lese alebo starej budove s atrapami zbraní a pokrikuje po sebe, ako by mala 5 rokov.

Toto je však veľmi nepresný amatérsky popis, ktorý je dokonca pre veľa milovníkov airsoftu urážlivý. Pre veľa z nich je airsoft životným štýlom, alebo iba dokonalým relaxom od bežného života plného stresu.

Čo je vlastne airsoft?

Airsoft by sa síce dal charakterizovať ako hra na vojakov, ale od bežnej hry sa značne odlišuje. Pri profesionálnych a poloprofesionálnych zápasoch sa tímy riadia premyslenou taktikou a stratégiou. Hra sa viac podobá reálnej imitácii bojovej situácie. Tomuto aj odpovedá vybavenie na airsoft.

Aké je vybavenie potrebné na airsoft

airsoftZákladom je jednoznačne airsoftová zbraň. Tu sa jedná spravidla o verné kópie reálnych zbraní, ktoré dodávajú hre potrebnú dávku reálnosti. Ďalšou potrebnou súčasťou vybavenia sú rozhodne ochranné okuliare, prípadne ochranná maska, ktorá ochraňuje oči a tvár hráča.

Pri odeve záleží od druhu hry a aj rozhodnutia hráča. Skúsenejší hráči a hráči, ktorí sa airsoftu venujú, častejšie preferujú zväčša maskáče alebo uniformy, zatiaľ čo začiatočníci si vystačia aj s klasickým športovým alebo voľnočasovým oblečením.

Výstroj sa často dopĺňa o chrániče kolien a lakťov, ktoré sú neoceniteľné hlavne pri plazení alebo rýchlych presunoch končiacich takzvaným sklzom do úkrytu. Výstroj sa zväčša doplňuje aj o helmu, aby bol dojem reálnosti čo možno najväčší.

Ako začať s airsoftom?

Pokiaľ vás tento čoraz populárnejší šport zaujal  a chcete sa ním začať venovať, máte v zásade dve možnosti. Buď sa amatérsky s partiou kamarátov rozhodnete si tento šport vyskúšať v jednom z viacerých areálov, ktoré sa mu venujú. Druhou možnosťou je pripojenie sa k existujúcemu tímu, prípadne vytvorenie si vlastného. Potom sa môžete začať zúčastňovať aj priamo na súťažiach.

Tak čo zaujala vás táto možnosť športového a kultúrneho vyžitia?