Aj matrace majú svoju životnosť

Štandardný

Každá kvalitná posteľ môže časom a najmä dlhodobým užívaním strácať na svojom komforte a kvalite. Preto, ak zistíte, že váš spánok už nie je taký plnohodnotný ako kedysi a po prebudení sa necítite skutočne fyzicky aj psychicky odpočinutý a zrelaxovaný, je čas zamyslieť sa nad tým, ako dlho vám už vaša posteľ či matrace slúžia a či nie je najvyšší čas ich vymeniť. Všetko má svoju životnosť (napr. obuv, oblečenie) a inak to nie je ani v prípade postelí či skôr matracov. Tie je dôležité po istej dobe užívania vymieňať za nové. Pretože známky opotrebenia, ako sú napr. rôzne priehlbiny a vyležané miesta, vám na kvalite spánku rozhodne nepridajú. Výmena je však okrem funkčnosti a kvality matraca dôležitá aj z hygienického hľadiska (roztoče, pele, pot). A tak investíciu do nových matracov príliš dlho neodkladajte, ak sa ráno chcete zobúdzať naozaj fit.

matrace

Matrace by ste mali meniť každých 10 rokov.

Kedy je správny čas vymeniť matrace?

Dĺžka životnosti záleží od kvality, ale väčšinou sú matrace navrhnuté s dĺžkou životnosti 5, 10 alebo 15 rokov. To znamená, že ich je potrebné vymieňať aj niekoľkokrát počas života, na čo však žiaľ stále veľa ľudí zabúda. Odborníci sa zhodujú na optimálnom intervale výmeny matraca približne každých 8 až 10 rokov. Najneskôr však po 15 rokoch pravidelného užívania, aby bola zachovaná potrebná kvalita spánku. Pretože po tomto období už zväčša dochádza k veľmi viditeľným a citeľným známkam opotrebenia aj pri kvalitnejších typoch matracov. Závažnými dôvodmi na výmenu matraca sú však aj zdravotné problémy. Napríklad problémy s chrbticou, kĺbmi alebo aj rôzne úrazy, výrazné zvýšenie hmotnosti či pribúdajúci vek.

matrace

Pre lepší spánok a vyhnutiu sa zdravotným problémom je potrebné matrace meniť.

Prečo vymieňať matrace s pribúdajúcim vekom častejšie?

Starší ľudia oveľa častejšie trpia nespavosťou, pocitom nepohodlia, bolesťami a rôznymi zdravotnými problémami, preto sú na kvalitu matracov oveľa citlivejší ako ľudia v mladšom veku. Matrace je potrebné vo vyššom veku vymieňať nielen častejšie, ale aj vyberať veľmi dôsledne s ohľadom na konkrétne potreby staršieho človeka, napr. kvalitné ortopedické a zdravotné matrace určené pre seniorov.