Ako vybrať detské topánky

Štandardný

Deťom nohy neustále rastú a vyvíjajú sa, je preto zrejmé, že detské topánky budete pre svoje dieťa kupovať pomerne často. Pre podporu zdravého vývoja chodidiel netreba pri výbere detských topánok podceniť hneď niekoľko dôležitých faktov.

detské topánky

Detské topánky.

Prvé krôčiky naboso

Najlepšie detské topánky pre detičky, ktoré len začínajú chodiť, sú žiadne. Malí začiatočníci v chodení majú totiž prirodzene ploché nohy a chodením naboso sa postupne chodidlo tvaruje, svaly a šľachy zosilnievajú pri snahe udržať sa na povrchu bosou nohou. Samozrejme na von je už lepšie dieťa obuť aby boli nôžky chránené. Je dôležité nechať si pri kúpe prvých detských topánok profesionálne poradiť a presne zmerať dĺžku aj šírku chodidla.

detské topánky

Detské topánky vyberajte rozvážne.

Tipy a zásady pri kúpe detských topánok

  • Meranie – ako sme už spomenuli, dôležité je dieťaťu zmerať obe nožičky, pretože sú väčšinou rozdielnych veľkostí. Veľkosť treba vybrať podľa tej väčšej.
  • Skúška s ponožkou – pri skúšaní detských topánok sa odporúča mať obuté ponožky, ktoré dieťa bežne nosí, aby obuv správne sadla.
  • Priestor pre prsty – priestor medzi palcom a špicou topánky by mal byť aspoň jeden centimeter. To úplne stačí aby topánočky netlačili. Neurobte tú chybu, že vyberiete ešte väčšie topánky s tým, že dieťa do nich dorastie. V príliš veľkých sa mu bude zle chodiť a noha nebude dostatočne spevnená.
  • Kvalita podrážky – hrúbka podrážky a jej štruktúra je dôležitý faktor pre bezpečnosť. Tenké a hladké podrážky nie sú vhodné kvôli riziku pošmyknutia. Príliš hrubé a s hlbokými ryhami nohu znecitlivia, môžu sa zachytiť o nerovné povrchy a spôsobiť pád.
  • Nesledujte módne trendy – áno, aj detské topánky nájdete vo všakovakých štýloch. S prackami, zašpicatené, či dokonca s opätkom. Myslite predovšetkým na zdravý vývin nôh vašej ratolesti a vyberte obuv, ktorá tomu zodpovedá.
  • Nenakupujte online – z hore uvedeného je azda jasné, prečo sa neoplatí kupovať detské topánky v internetových obchodoch.