Chudokrvnosť (inak nazývaná aj anémia) je zjednodušene povedané nedostatok hemoglobínu v krvi. Hemoglobín je červené krvné farbivo, ktoré má za úlohu roznášať kyslík v tele a tiež dodáva sfarbenie červeným krvinkám.
Čo spôsobuje chudokrvnosť?
Chudokrvnosť môže nastať v dôsledku zníženia počtu týchto krviniek alebo poklesu hemoglobínu v nich, prípadne kombináciou oboch možností. Spôsobuje ju tiež nedostatok niektorých zložiek v organizme, ako je železo, kyselina listová a vitamín B12. Do poslednej skupiny príčin vzniku chudokrvnosti patria aj závažné ochorenia ako leukémia či rakovina kostnej drene.
Najčastejšie sa vyskytujúce príznaky anémie:
- Chronická únava
- Letargia
- Nedostatok energie
- Búšenie srdca
- Dochádzanie dychu pri námahe
- Bledosť pokožky
- Poruchy nálad
- Bolesti hlavy
- Závraty
- Strata chuti do jedla
Prečo sú najohrozenejšie práve tehotné ženy?
Najviac sú anémiou ohrozené tehotné ženy, nakoľko dochádza k zvýšeniu objemu krvi a to znamená zvýšenú potrebu železa a kyseliny listovej pre samotnú ženu aj pre vyvíjajúci sa plod. Ak sa chcete dozvedieť viac o probléme anémie v tehotenstve, navštívte stránku MODRÝ KONÍK. Ďalšími ohrozenými skupinami sú napr. matky po pôrode, ženy po operácii či menštruujúce ženy a to hlavne v prípade, že majú veľmi silné a časté krvácanie.
Zvýšené riziko a náchylnosť na chudokrvnosť sa vyskytuje aj v prípade, ak sa anémia už raz v rodine vyskytla. Svoj podiel na vzniku ochorenia môže mať aj nevhodná a nevyvážená strava, držanie drastických diét či dokonca hladoviek. Medzi ďalšie príčiny patria hormonálne poruchy, chronické zápaly, poškodenia pečene, hemoroidy, ale napr. aj užívanie drog .
Liečba anémie
Liečba chudokrvnosti patrí do rúk lekára. Ten určí správnu liečbu na základe vyšetrenia krvného obrazu. Väčšinou postačí predpísanie potrebných liekov či výživových doplnkov na chudokrvnosť a iba v najzávažnejších prípadoch môže byť potrebná aj transfúzia krvi.
Čo môžeme urobiť: Jesť pestrú a výživnú stravu bohatú na železo, ako napr. tmavé mäso, zelenú listovú zeleninu, pečeň, ryby, sušené ovocie, orechy, semená, strukoviny, mak, cviklu, čučoriedky, či marhule (zaujímavou alternatívou sú aj slimáky). Treba však myslieť aj na to, že efekt vstrebávania železa znižuje pitie čaju, kávy a prítomnosť mlieka a naopak, vstrebávaniu veľmi napomáha prítomnosť vitamínu C.