Dekoratívne omietky – ich funkcia a aplikácia

Štandardný
dekoratívne omietky

Dodajte svojmu domovu jedinečnosť

Pri slove omietky alebo dekoratívne omietky si môžeme predstaviť všeličo. Hlavnou myšlienkou a úlohou dekoratívnej omietky je vytvoriť z nej niečo viac ako iba prekrytie muriva. Práve dekoratívne omietky môžu byť tým elementom v interiéri, ktorý z bežného priestoru vytvorí niečo jedinečné a zaujímavé.

Práve vďaka schopnosti dekoratívnych omietok môže majiteľ bytu alebo domu pridať svojmu interiéru jedinečný odtlačok. Nechať tak vyniknúť svoju jedinečnosť a kreativitu. Dekoratívne omietky sú však často využívané aj pri rekonštrukcii starších objektov, vďaka čomu si zachovávajú historický nádych aj pri použití moderných materiálov a technologických postupov. Nezabúdajme, že pokiaľ chceme obytný priestor vynoviť, pred akoukoľvek finálnou úpravou alebo nanášaním dekoratívnych farieb, je potrebné spraviť iné potrebné úpravy, ako napr. pri vnútornom zateplení. Existuje niekoľko zatepľovacích systémov izolačnými omietkami, preto si zvoľte správne.

Ako sa teda aplikujú dekoratívne omietky?

Základom každej kvalitne spracovanej dekoratívnej omietky je jednoznačne pedantne spracovaný a pripravený podklad. Pokiaľ sa jedná o omietku, ktorá je nanášaná v tenkej vrstve, požaduje sa dokonale hladký podklad ako sadrokartón alebo stierka. Pokiaľ nanášate hrubšiu vrstvu omietky, pre dosiahnutie správnej štruktúry sa môže ako podklad využiť aj vápennocementová omietka.

dekoratívne omietky

Kvalitné dekoratívne omietky vyrába San Marco

Dôležitým a často opomínaným krokom je nanesenie správneho penetračného náteru na podkladovú plochu. Tento náter slúži na dostatočné prepojenie omietky s podkladom a zabraňuje neskoršiemu opadávaniu alebo inému poškodeniu. Pri výbere penetračného náteru sa treba riadiť zložením dekoratívnej omietky a hlavne odporúčaniu výrobcu. Bola by totiž veľká škoda ak by ste zničili celkový dojem dekoratívnej omietky pre použitie nesprávneho penetračného náteru.

Pokiaľ chcete steny s dekoratívnou omietkou ochrániť pred manuálnym poškodením alebo proti vode, je vhodné použiť ochranný náter alebo vosk. Tento náter je dobré si zakúpiť spolu s omietkou a penetračným náterom. Budete tak mať istotu, že systém bude spolupracovať a nevznikne problém po určitom čase používania.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Pokiaľ ste sa rozhodli pre dekoratívne omietky, ale neviete sa rozhodnúť pre ten správny typ, neváhajte a obráťte sa na odborníkov. Vďaka skúsenostiam vám určite radi a ochotne poradia. A v tomto smere je jedno či sa obrátite na kamennú predajňu alebo eshop. V dnešnej konkurenčnej dobe by mali byť už všetci predajcovia odborníkmi a dokonale rozumieť svojmu tovaru.