Hnojenie trávnika – Kde, kedy, ako, čím a prečo? (3. časť)

Štandardný

hnojenie travnika agrobiosfer.skTretí diel série článkov na tému Hnojenie trávnika, resp. záhrady vám prináša pokračovanie odpovede na otázku „Čím hnojiť trávnik?“. V predchádzajúcom článku sme sa totižto venovali tomu, ako vybrať správne hnojivá, aké zložky by malo obsahovať správne hnojivo a na čo slúžia dané zložky. Dnes pokračujeme s ďalšími zložkami a ich účinkami na trávniky. Dozviete sa, kedy (v ktorých prípadoch) je vhodné hnojenie trávnika hnojivom s obsahom horčíka a draslíka.

ZELEŇ, ZELEŇ A EŠTE RAZ ZELEŇ

Horčík, podobne ako aj už spomínané železo, napomáha tomu, aby bol váš trávnik krásne zelený. Hnojenie trávnika hnojivom, ktoré obsahuje horčík napomáha tomu, aby trávnik znásobil svoj príjem fosforu (ktorému sme sa už tiež venovali v predchádzajúcom článku) a tiež, aby nedošlo k nežiadúcej chloróze a následnému zožltnutiu trávy.

hnojenie travnika agrobiosfer.skHNOJENIE TRÁVNIKA – MULTIFUNKČNÝ DRASLÍK

Draslík je zasa svojimi účinkami podobný dusíku. Tiež napomáha pri fotosyntéze rastlín a teda bez neho by rastliny neboli schopné prežiť. Ak teda chcete posilniť „imunitu“ svojho trávnika, odporúčame vám hnojenie hnojivami, ktoré sú s obsahom tejto zložky. Taktiež však slúži aj ako prevencia voči rôznym ochorenia, ktoré môžu vašu záhradu postihnúť a doslova ju zničiť, ako napr. hubové a plesňové ochorenia. Aj tu platí, že prevencia je oveľa jednoduchšia a aj lacnejšie ako samotná liečba, keď už ochorenie napadne jednotlivé steblá trávy.
A čo je najvyššou výhodou draslíka? Fakt, že okrem týchto dvoch vecí ešte aj zvyšuje odolnosť a regeneráciu vášho trávnika. Ak sa teda rozhodnete pre hnojenie trávnika pomocou hnojiva, ktoré má vysoký obsah draslíka, ochránite ho pred suchom, vysokými teplotami ale i mrazom a snehom a inými poškodeniami, ktoré mu môže spôsobiť nepriaznivé počasie.

NA ZÁVER…

Draslíkom by sme teda mohli uzavrieť tému „Čím hnojiť trávnik?“, určite však ešte stále ani zďaleka nekončíme celú tému Hnojenie trávnika. V nasledujúcom článku vás čakajú nasledujúce dve téme – ako a kedy hnojiť?