V dnešnej dobe je internet presýtený množstvom web stránok, ktoré sa snažia osloviť a upútať zákazníka svojim obsahom a moderným dizajnom. Existuje aj nespočetné množstvo duplikátov, stránok s rovnakým obsahom, ktoré sú oproti originálom znevýhodnené a neobstoja v silnej konkurencii. Preto je kvalitná a originálna tvorba web stránok veľmi dôležitá.
Čo treba vedieť pri tvorbe web stránok
Pred tým, ako sa začne tvorba web stránok, mali by sme si zodpovedať tieto otázky:
1. Či chceme stránku zadarmo alebo platenú?
2. Čo je redakčný systém?
Redakčný systém (CMS) je internetová aplikácia, ktorá slúži na tvorbu a správu web stránok . Umožňuje upravovať a taktiež dopĺňať obsah webovej stránky. Medzi najznámejšie patria WordPress, Joomla, Drupal. Tvorba web stránok na WordPress-e je na Slovensku najpoužívanejšia.
3. Ako zvoliť vhodný názov domény?
Doménový názov by mali tvoriť nejaké dobre zapamätateľné slová, ktoré sa ľahko vyslovujú a píšu a v ktorých ľudia nebudú robiť chyby. Najlepšie je v názve domény použiť najdôležitejšie kľúčové slová alebo názov firmy.
4. Čo je to (web)hosting a ako si ho vybrať?
Hosting je technické zabezpečenie alebo úložisko, kde je umiestnená a prevádzkovaná webstránka, obsah databáz, (ak ich stránka vyžaduje) a emailová schránka. Pri výbere hostingu by sme mali zvážiť akú veľkosť úložného priestoru pre webstránku na hostingu v MB (GB) chceme .
5. Čo je SEO a ako si vytvoriť dobrú web reklamu?
Skratka SEO znamená Search Engine Optimization, čiže optimalizácia stránok pre vyhľadávače. To znamená, že svoj web propagujeme písaním len takých textov, ktoré ľudia nájdu vo vyhľadávači.
Programy pre tvorbu web stránok
Tvorba web stránok – programov slúžiacich na tvorbu webu je mnoho. Môžeme použiť wisiwyg editory ako napr. Frontpage, WysiwygWebBuilder, Kompozer alebo môžeme stránku napísať priamo v jazyku html zapisovaním zdrojového kódu do nejakého jednoduchého textového editoru, akým je napríklad poznámkový blok.
Tvorba www stránok vo wysiwyg editore nie je zložitá, lebo wysiwyg editor sa ovláda podobne ako word. Nevýhodou je, že s týmito editormi nespravíme zložitejšie veci a občas, keď nastanú problémy, sa aj tak budeme musieť naučiť základy html. Preto je užitočné naučiť sa aspoň základy html jazyka. Avšak samotná tvorba web stránok priamo v jazyku html je oveľa zložitejšia ako vo wysiwyg editore.
Tvorba web stránok si vyžaduje tiež kvalitný obsah
Pri tvorbe web stránok a článkov v mnohých prípadoch vznikajú len podradné kópie, ktoré neobstoja v konkurencii unikátnych stránok. Ak Google nájde dve stránky s rovnakým obsahom, bude sa snažiť jednu z nich uprednostniť, takže sa môže stať, že svoju kópiu vo vyhľadávaní nikdy nenájdeme. Preto nie je dobré skopírovať texty niekoho web stránky ale napísať vlastné texty, kde vložíme aj niečo zo seba, prípadne použiť služby copywritera.