Zaujíma vás pri kúpe dverí ich povrch alebo aj vnútrajšok?

Štandardný

Ja osobne som mal toto leto možnosť po prvýkrát v živote vidieť vnútrajšok starších interiérových dverí pôvodne z panelákového bytu. V rámci rekonštrukcie kuchyne a bytového jadra sme ich pred rokmi previezli na chalupu. Zavadzali, a tak som sa do nich s vervou pustil a zistil som, ako sú zhruba stavané. Základná konštrukcia dverí sa bežne vyrába zo stredne tvrdých drevovláknitých dosiek alebo smrekových rámčekov a vnútornú výplň tvorí papierová voština či dierovaná drevotriesková doska.

dvere

Podľa čoho si domov vyberáte dvere?

Výplň dverí

Výplň je vhodné posudzovať podľa toho, kde budú dané dvere v bytovom interiéri umiestnené a teda aj akým vplyvom budú vystavené. Štandardne sa výplne dverí robia z voštiny, čo je papier formovaný do tvaru včelích plástov. Voština je ľahká a obľúbená predovšetkým vďaka nižšej cene. Avšak dvere sú tak menej odolné, preto sa hodia predovšetkým do priestorov, kde budú menej namáhané. Odľahčená dierovaná drevotriesková výplň dverí je oveľa pevnejšia a mohutnejšia, dvere sú tiež ťažšie a poskytujú lepšiu izoláciu proti hluku a majú dlhšiu životnosť. Plná drevotrieska je najdrahším variantom a využíva sa pri špeciálnych dverách.

dvere

Interiérové či exteriérové – čo by sme si pri výbere mali všímať?

Povrch interiérových dverí

Pri výbere povrchu interiérových dverí treba brať do úvahy, v akom priestore sa budú vyskytovať. Mali by byť príjemnou súčasťou skladby nábytku či ladiť s interiérovým farbami a ladením celej miestnosti. Najlacnejším variantom úpravy povrchu dverí sú fólie, ktoré sa využívajú pre štandardné vnútorné dvere do interiéru bez zvýšeného zaťaženia. Tie s laminátovou vrstvou sú takmer na nerozoznanie od pravého dreva a navyše si aj po rokoch zachovávajú pôvodný vzhľad. Dyha je drahším variantom úpravy, pretože dvere sú pokryté tenkou vrstvou dreva. Takéto sú však náročnejšie na údržbu a sú náchylnejšie na poškodenie. Celodrevené z masívu sú určite najdrahším druhom interiérových dverí. Masív i dyha vytvárajú dojem luxusu, takéto dvere sa hodia len do určitého bytového interiéru.