Živý plot je výborným riešením ak potrebujete oplotiť svoj pozemok, oddeliť ho od susedného, prípadne oddeliť niektoré priestory v okolí domu. Živý plot je ekologický, estetický, chráni pred vetrom, hlukom, zachytáva prachové častice, zvyšuje vlhkosť vzduchu a zabraňuje zvedavým pohľadom okoloidúcich alebo susedov. Jeho výhodou je aj dlhá životnosť, ktorú však podmieňuje dobrá starostlivosť. Prečítajte si teda niekoľko informácií a rád o tom, ako vypestovať pekný a efektný živý plot.
Výber drevín
Úspešné založenie živého plotu podmieňuje výber správnych drevín. Môžete vyberať medzi ihličnatými a listnatými, s kvetmi, plodmi, voľne rastúcimi alebo tvarovanými. Dreviny však treba prispôsobiť pôdnym, svetelným a vlhkostným pomerom. Je však dobré ak sa použijú aj vždyzelené dreviny, ktoré svoju funkciu plnia aj v zime.
Voľne rastúci alebo tvarovaný živý plot?
Voľne rastúce kry a dreviny vyzerajú prirodzenejšie a nie sú tak náročné na starostlivosť. Hodia sa preto najmä ľuďom, ktorí na robotu okolo domu nemajú príliš veľa času. Hodia sa však aj do veľkých záhrad vidieckych domov. Voľne rastúce dreviny sa menia podľa obdobia, menia farbu, kvitnú. Dajte však pozor, aby ste nepoužili príliš veľa drevín a živý plot tak neprekombinovali.
Ak si zvolíte tvarovaný živý plot, musíte rátať aj z častejšou starostlivosťou. Aby pekne zhustli treba ich aspoň 2 krát do roka strihať, pravidelne zavlažovať, občas prihnojiť. Výborne sa hodia k moderným domom, alebo do užších priestorov (napríklad v predzáhradke). Živý plot tvorí aj peknú kulisu pre záhony kvetov.
Výsadba a strihanie plotu
Keď sadíte živý plot, podľa druhu dreviny dodržiavajte požadovaný odstup. Sadí sa vždy do pripravenej, dobre prekyprenej pôdy, zbavenej buriny, korienkov trávy a kameňov. Aby sa dreviny dobre uchytili, môže sa do pôdy zapracovať humus alebo nejaké hnojivo. Sadí sa do vlhkej pôdy, vhodným časom je preto jar alebo jeseň, keď padá viacej zrážok. Korene drevín musia smerovať nadol. Ak vidíte nejaké suché, je dobré ich odstrániť. Taktiež je dobré korene pred výsadbou namočiť.
Dreviny môžete strihať nožnicami špeciálnymi plotovými nožnicami alebo krovinorezom. Dbajte ale na to, aby bol plot na spodku širší, cca o 20-50cm, čo zabezpečí, že všetky časti plota budú rovnomerne osvetlené. Toto treba dodržiavať najmä ak je živý plot vysoký.
Dúfam, že vám týchto pár základných informácií pomohlo a budete tak mať lepšiu predstavu o tom, ako založiť a starať sa o živý plot.