Sezónu za sezónou patria balerínky medzi obľúbenú dámsku obuv. S obľubou ich nosia školáčky, tínedžerky, dospelé ženy aj babičky. Takmer každá z nás má v svojom šatníku určite aspoň jeden pár. Na scénu nastupujú s prvými teplými jarnými dňami a do skrine neputujú až do jesene, keď začína byť chladnejšie.
Ako začala balerínková mánia?
Balerínky majú svoj pôvod vo Francúzsku. Začala ich šiť Parížanka menom Rose Repetto. Prvé balerínky ušila pre svojho syna tanečníka. Preslávili a začali sa nosiť aj ako mestská obuv až vďaka Brigitte Bardot, keď sa v jednom filme objavila v červených balerínkach od Rose. Vtedy sa začala balerínková mánia, ktorá v podstate trvá až dodnes.
Výhody a nevýhody balerínok
Pre ženu sú balerínky symbolom pohodlia pri chodení. Ak si zadovážite kvalitný pár, môžete v nich prechodiť aj celé mesto a nebudete cítiť bolesť nôh. Kvalitné balerínky by mali mať tvarovanú podrážku, nemali by vás tlačiť a mali by ste sa v nich cítiť pohodlne. Najvhodnejším materiálom je koža, vďaka ktorej noha môže dýchať.
Hoci v obchodoch môžete nájsť balerínky od výmyslu sveta (kožené, semišové, lakované, plátené, jednofarebné, viacfarebné, bodkované, prúžkované, s mašličkami či rôznymi inými ozdobami) nehľaďte iba na to, či sa vám páčia, ale aj na to, či sú kvalitné a či na nohe dobre sedia a netlačia.
Výhodou balerínok okrem pohodlia je, že sa hodia ku každému oblečeniu. Môžete si ich obuť k nohaviciam, sukni, šatám, krátkym nohaviciam. Môžu pôsobiť športovo aj elegantne, takže sú vhodné na mnohé príležitosti. Mnohé vysoké ženy ich považujú za vykúpenie, pretože opticky skracujú nohu.
Žiaľ, tak ako ženy balerínky milujú, tak ich muži nenávidia. Pre mužov sú totiž niečo ako zabíjač sexepílu. Oni majú radšej ženy na vysokých podpätkoch, ktoré zvýrazňujú nohy. Navyše mnohí muži tvrdia, že žena v balerínkach vyzerá detsky.
Ženy sa však väčšinou o to čo muži hovoria veľmi nestarajú, lebo oni sa do módy nevyznajú a hlavne nevedia, ako dobre sa v takých balerínkach chodí.