Každé hnojivo na zemiaky by malo obsahovať dusík, pretože ten patrí k základným zložkám obsiahnutým v pôde, ktoré sa podieľajú nie len na podpore rastu jednotlivých plodín, ale napr. pri zemiakoch podporujú aj tvorbu bielkovín dôležitých pre človeka. Ak však pôda obsahuje nadmerné množstvo dusíka, môže prísť práve k opačnému efektu – úrodnosť aj kvalita zemiakov sa zníži a dochádza k tzv. úrodnej depresii.
Aký je teda optimálny obsah dusíka pre hnojivo na zemiaky?
Na jeden hektár sa uvádza optimálna dávka dusíka cca 1 kg. Ak je v takomto množstve obsiahnutý v pôde, znamená to, že úroda sa nám môže zlepšiť až o 1% (o 100 až 120 kg zemiakových hľúz). Naopak, ak pri hnojení používame veľké množstvo hnojiva na zemiaky s obsahom dusíka, v pôde sa ho nachádza nadbytok, celková úrodnosť sa zvyšuje už len o 0,1% a takisto tento nadbytok môže spôsobiť až niekoľko ďalších problémov:
- Znižuje sa chuťová kvalita zemiakov
- Znižuje sa obsah škrobu v zemiakoch
- Zvyšuje sa náchylnosť na hnilobu zemiakov
- Zvyšuje sa náchylnosť na poškodzovanie a deformáciu zemiakov
- Dochádza k neskoršiemu dozrievaniu zemiakov atď.
Aké hnojivo na zemiaky kúpiť?
Treba si dať pozor aj na to, že na trhu sa nenachádza iba jedno hnojivo na zemiaky s obsahom dusíka, nájdeme tu oveľa viac rôznych druhov. V zásade sa rozdeľujú na pevné (napr. síran amónny alebo liadky) a kvapalné (väčšinou v kombinácii s inou zložkou napr. s bórom alebo so zinkom).
Okrem optimálnej dávky dusíka pre zemiaky však netreba zabúdať ani na ostatné dôležité pôdne zložky – fosfor, draslík či horčík. Ak chceme, aby pôda mala v optimálnom pomere všetky tieto látky, je dobré zvážiť kúpu tzv. plného alebo NPK hnojivo na zemiaky, ktorý obsahuje všetky tieto zložky dokopy.
Na záver menší tip: Najvhodnejšie pre zemiaky je tzv. organo-minerálne hnojenie, to znamená, že sa kombinujú organické (maštaľný hnoj) a minerálne hnojivá, ktoré sme už spomínali vyššie.