Ak sa dieťa dostáva do predškolského veku, je treba premýšľať na kúpou novej postele. Dieťa sa vyvíja a rastie niekedy rýchlejšie ako to čakáme a zrazu mu môže byť postieľka primalá. Takisto správny čas na výmenu postieľky za detskú posteľ je, keď si začne vaše dieťa preliezať cez zábrany. Keď vyberáte detské postele, dôležité sú ich vlastnosti, najmä bezpečnosť a praktickosť.
Klasické detské postele
Ak je izba vášho dieťaťa priestorná a veľká, tak sú klasické detské postele dobrou voľbou. Ak zvolíte pre svoje dieťa takýto typ postele, tak si dajte pozor, aby mala zábranu proti prepadnutiu. Táto zábrana môže byť namontovaná priamo na ráme postele alebo je zasúvacia a jednou časťou sa vloží pod matrac. Výhodou klasických postelí je, že sa dieťa necíti stiesnene a má okolo seba množstvo priestoru. Ak budete posteľ umiestňovať ku stene, dbajte nato aby stena neostala „holá“. Závesný kapsár, vankúše alebo primontovaná doska zabránia pocitu chladu od steny.
Rastúce postele
Novým hitom sú určite práve takéto nastaviteľné postele. Tieto detské postele je ideálne kúpiť už pri narodení dieťaťa. Dajú sa totiž bez problémov prestaviť na klasický rozmer 200 x 90 cm a odobraté zábradlie môžete použiť napríklad ako vešiak. Výhodou týchto postelí je, že sú veľmi praktické a netreba ich meniť po pár rokoch, keď dieťa vyrastie. Na druhej strane je tam riziko, že dieťaťu sa stereotyp prestane páčiť a prestane sa cítiť dobre.
Poschodové a zvýšené postele
Tieto detské postele majú jednu veľkú výhodu a tou je to, že šetria priestor. Pri poschodových sú 2 postele nad sebou a pri zvýšených posteliach je len horná posteľ a pod ňou sa môžu nachádzať skrinky a zásuvky, ktoré by inak zaberali mnoho priestoru. Jediným problémom alebo otázkou pri takýchto posteliach je, kedy je dieťa pripravené spať na hornej posteli. Niektoré informácie hovoria o veku 6 rokov, no mnohokrát sa stretávame s tým, že dieťa už vo veku 3 rokov dokáže bez problémov zvládnuť poschodovú posteľ zvládnuť.