Stačí sa trocha okolo seba poobzerať cestou v aute naprieč časťou republiky a pozornému pozorovateľovi neunikne pestrosť a farebnosť našich obydlí. Nielen tých nových bungalovov ale aj starších domov, ktorých majitelia sa rozhodli oživiť svoje bývanie z vonku novou výraznou fasádnou farbou. Keď sa vyberajú fasádne farby mal by každý stavebník nového domu riešiť dve základné otázky. Hlavnú funkciu fasádnej farby a celkový vzhľad jeho usadlosti. Obe hľadiska sú pre majiteľa nového domu zásadné. Správnosť estetickej voľby fasádnej farby posúdi náhodný aj menej kritický okoloidúci hneď podľa prvého dojmu. Výber fasádnej farby ako ochrany domu pred vonkajšími vplyvmi potom ocenia stavebníci samotní, často až po rokoch jeho užívania celou rodinou.
Fasádne farby ako ochrana
Fasádna farba chráni vonkajšie omietky proti účinkom poveternostných podmienok a ich náhlym zmenám. Je to ochrana proti slnku, vetru, mrazu i dažďu. Pri výbere fasádnych farieb sa berie do úvahy tzv. luminiscenčná referenčná hodnota. Táto hodnota vyjadruje vlastnosť fasádnej farby, ktorú by sme mohli zjednodušene pomenovať ako rozjasňujúcu zložku daného odtieňa. Ide o stupeň odrazu konkrétneho farebného tónu medzi čiernym a bielym bodom. Výber fasádnej farby v zmysle jej odtieňa a zrnitosti sa riadi základnými vlastnosťami farieb a povrchov. Všeobecne známy prístup, že tmavšia farba priťahuje teplo a bielou nič nepokazíte, je platný aj pri výbere fasádnej farby.
Tmavšia alebo svetlejšia fasádna farba
Na tmavšie fasádne farby si treba dať pozor. Môžu prispieť k prehrievaniu domu a sú väčšou záťažou pre tepelnoizolačné systémy. Tmavšie fasádne farby sa odporúčajú použiť len ako drobná dekorácia pre finálnu úpravu vzhľadu a štýlu domu. Pre správny výber fasádnej farby vnímajte štýl domu, charakter a farebnosť vašej záhrady, susediace domy a parcely. Predstavte sa váš odtieň fasádnej farby ako za denného, tak za umelého osvetlenia. Porovnávajte odtiene s použitými stavebnými materiálmi, citlivo vnímajte prostredie, v ktorom je váš rodinný dom situovaný.