Pozreli ste sa niekedy na svoju obľúbenú webovú stránku a premýšľali ste, prečo je rozložená tak, ako je, ako to že fungujú tlačidlá keď na ne kliknem alebo nad ktoroukoľvek inou časťou stránky? Pomysleli ste si následne : „Zaujímalo by ma, aké je to komplikované?“ alebo „Kiež by som to vedel urobiť“? Všetky tieto viditeľné funkcie stránok sú vytvárané prostredníctvom front-end vývoja (niekedy sa tiež nazýva „front-end vývoj webových aplikácií“) – a človek, ktorí za tým stojí, má meno: front end developer. Front end developer nadväzuje na prácu UX dizajnéra a grafika. Na základe ich návrhu pripravuje vonkajšiu podobu e-shopu či webstránky. To, čo vytvorí, je potom to prvé, čo klient uvidí. Front-end developer pripravuje responzívne šablóny, užívateľsky prívetivú administráciu a aj klientskú časť e-shopu. HMTL, CSS, JavaScript, Bootstrap, Twig, Smarty – to sú zvyčajne hlavné nástroje front-end developerov.
Ako sa stať front end developer ?
Ak vám vývoj vo front-ende pripadá úžasný, pravdepodobne by vás zaujímalo, kde vlastne začať. Ak by ste chcel pracovať ako front-end developer, ale nie ste si istí, kde získať tieto zručnosti, stačí sa rozhliadnuť po internete a vybrať si ten správny kurz. Na kurze získate pevný základ na ceste k tomu, aby ste sa dostali k vývojárskej práci, ktorá vás zaujíma. Začnete zručnosťami ako HTML a CSS, potom prejdete k pokročilejším schopnostiam, ako je responzívny vývoj webových aplikácií, Git a JavaScript.
Základné rozdelenie developerov
Vývojárov delíme do dvoch základných skupín: front-end developer a full-stack developer. Front-end zahŕňa zručnosti ako : UX, HTML, CSS a jQuery so štipkou Angular. Zručnosť v CSS je obzvlášť dôležitá, pretože modulárne responzívna Stylesheet je dôležitým prvkom v moderných aplikáciách. Full-stack inžinieri pracujú zasa na všetkom ostatnom. To znamená vybudovanie komplexných architektúr využívajúcich Angular alebo iný front-end framework. Front end developer je jednou z najžiadanejších rolí v IT odvetví a zaručuje lukratívne finančné ohodnotenie.