Je aj vaša detská izba doslova zaplavená hračkami?

Štandardný
Detská izba

Detská izba pre chlapca

Ak ste si otvorili tento článok, pravdepodobne ste na úvodnú otázku odpovedali kladne a tiež zrejme hľadáte spôsob, ako to vyriešiť rýchlo a „bezbolestne“. Väčšina rodičov totižto zrejme pozná tento problém, keď je dieťa pri každej vhodnej i nevhodnej príležitosti obdarované hračkami od všetkých členov (aj tej najvzdialenejšej) rodiny, čo pomaly ale isto spôsobuje, že sa detská izba a postupne s ňou aj celý byt či dom mení na jeden veľký chaos. Našťastie, u nás doma sme už našli zopár spôsobov, ako vyriešiť nekonečný problém ohľadom hračiek a rada by som sa s vami o ne podelila!

Potrebné a nepotrebné hračky

O tom, že hračky jednoducho patria k šťastne prežitému detstvu, určite niet pochýb. No povedzme si úprimne – koľko hračiek vaše deti majú, koľko z nich naozaj potrebujú a s koľkými z nich sa hrajú častejšie než raz do mesiaca? Položenie týchto otázok sebe i svojmu dieťaťu je prvým krokom k tomu, aby sa detská izba vo vašom dome naozaj podobala detskej izbe a nie chaotickému hračkárstvu. Spoločnými silami takto môžete pretriediť hračky – vyberte tie, ktoré sú srdcu vášho dieťaťa blízke (tie, s ktorými zaspáva, tie, ktoré ho dokážu upokojiť, tie, ktoré mu pomáhajú rozvíjať niektoré schopnosti) a tie si samozrejme ponechajte.

Predať či darovať?

Detská izba - cu interiors

Zbavte sa nepotrebných hračiek

No všetky ostatné hračky sú, pravdu povediac, zbytočné. Ako sa ich však zbaviť? Tu existuje viacero spôsobov – ak máte nejaké cennejšie kúsky, napr. autodráhy alebo súpravy vláčikov, ktoré vám je ľúto len tak darovať, môžete ich skúsiť predať na internete.

Zvyšné hračky môžete darovať napr. do detských domovov, azylových domov pre matky s deťmi či na detské oddelenia v nemocniciach vo vašom okolí.

Aby detská izba ostala detskou izbou i naďalej…

CU interiors

Izba pre deti – miestom všetkých fantázií

Aby si však detská izba udržala takýto stav aj naďalej, je dôležité zaviesť nové pravidlá aj v prijímaní darčekov od ostatných členov rodiny. Obzvlášť ťažké je to samozrejme vysvetliť starým rodičom, veď ako by mohli neobdarovávať svoje milované vnúčatá?

Skúste sa s nimi o tom pozhovárať a navrhnite im, aby sa sústredili skôr na darčeky, ktoré vaše dieťa skutočne potrebuje, či už je to nové sezónne oblečenie, aktovka do školy či zážitkové darčeky ako napr. výlet do ZOO so starými rodičmi.

Nuž a potom stačí zaviesť u vás doma už len tzv. polročný rituál – 2x do roka si sadnite so svojim dieťaťom a znova pretrieďte všetky hračky v jeho izbe – na tie, z ktorých už „vyrástlo“, na tie, ktoré ho už omrzeli a na tie, ktoré sa medzičasom zničili.

A samozrejme nám dajte vedieť, či vaša detská izba už vyzerá lepšie. 🙂