Kuša je v podstate mechanický nástroj určený pre veľmi presné vypustenie šípu vpred smerom od strelca veľkou silou. Základný princíp streľby je rovnaký ako u luku. Strelec cez nepružnú tetivu napne pružné lučisko do natiahnutého stavu. Po vypustení tetivy má lučisko snahu okamžite sa narovnať a tým prenáša silu cez tetivu na šíp. Konštrukcia kuše je v základe luk pripevnený k telu kuše v pravom uhle.Telo kuše sa skladá z pažby pre zapretie o rameno, spúšte, poistiek, drážky pre šíp a mieridiel. Môže obsahovať strmeň pre zapretie nohy pri napínaní. A ak toto napínanie je uľahčené kladkostrojom, potom sú to obľúbené kladkové kuše.
Refexné, pištoľové a kladkové kuše
Kuše sa zvyknú deliť na tri základné druhy. Klasické až historické sú kuše reflexné. V dnešnej dobe sa používajú väčšinou pre terčovú a športovú streľbu a výnimočne pre lov. Jedná sa o jednoduché, ale časom odskúšané nástroje, ktoré sa nachádzajú vo strednej cenovej relácii pre ich jednoduchosť. Kuše pištoľové patria do najnižšej cenovej relácie, pretože to sú veľmi jednoduché a malé nástroje. Ich základom je skrátené telo zbrane, ktoré je podobné pištoliam. Tieto kuše nebýva silné a dajú sa natiahnuť rukou. Najčastejšie použitie týchto zbraní je rekreačná terčová streľba či nástroj na sebaobranu v štátoch, kde je to povolené. Ako náboj im slúži skrátená šípka alebo kovové guľôčky, ktoré môžu byť použité pri streľbe proti útočníkovi nespôsobiac vážnejšie zranenia.
Kuše kladkové
Kladkové kuše sú záležitosťou pomerne novodobou. Prvé známky využitia kladiek pri napínaní tetivy boli v druhej polovici minulého storočia. Objavili sa na tzv. kladkových lukoch. Neskôr sa systémy kladiek začali využívať aj pri konštrukcií a streľbe z kuší. Natiahnutie tetivy pomocou kladiek dokáže dosiahnuť oveľa väčšej sily a rýchlosti šípov aj napriek menšej šírke lučiska. Kladkové kuše sú využívané aj v niektorých špeciálnych armádnych zložkách. Patria do drahšej skupiny kuší pre ich nákladnú a na presnosť náročnú výrobu.