Možno, že ste práve s nadchádzajúcim jarným počasím a otvárajúcimi sa rekreačnými a odydchovými aktivitami v situácii, keď uvažujete o nejakej kuši. Chcete si ju vyskúšať a láka vás to. Kuša sa musí zvoliť a vyberať podľa účelu jej použitia, pretože jednotlivé kuše sa líšia naťahovacou silou, veľkosťou, presnosťou streľby a inými faktormi. Všeobecne sa kuše podľa spôsobu využitia rozdeľujú na kuše pištoľové, reflexné a kuše kladkové.
Ste úplný začiatočník?
Ak si mienite zadovážiť kušu hlavne na rekreačnú streľbu a ste začínajúci strelec z kuše, potom je pre vás určite najvhodnejšia na začiatok kuša pištoľová. Je ich na trhu niekoľko typov od niekoľkých výrobcov, z ktorých môžete strieľať šípy alebo tiež oceľové guľôčky. Pre športové a pretekárske aktivity sú vhodné kuše reflexné, pri ktorých sa kladie dôraz na naťahovaciu silu a presnosť. Ich bežnou súčasťou sú aj optické zameriavače. Na terčovú streľbu sú najlepšie kladkové kuše. Pri tejto streľbe sa kladie dôraz hlavne na spoľahlivosť, rýchlosť a silu výstrelu, čo kladkové kuše spoľahlivo spĺňajú.
Kuša a jej stavba ?
Asi každý chlapec držal v ruke niekedy hoci aj doma vyrobený luk a hral sa s ním. Kuša využíva na streľbu charakteristický strelný princíp napnutého luku. Kuša sa skladá z tela, najčastejšie vyrobeného zo špeciálnych zliatin, tvrdého plastu, občas aj z dreva a lučiska s charakteristickou vláknovou tetivou. Sila kuše nie je závislá na fyzickej sile strelca, ako je tomu pri streľbe z luku. Mnoho majiteľov kuší navyše používa špeciálny mechanický natahovák, čím sa stáva náťah kuše ľahším.
Príslušenstvo a údržba kuše
Existuje množstvo rôznorodého príslušenstva zlepšujúceho streľbu z kuše. Sú to napríklad tlmiče tetivy a optické zameriavače typu puškohľadu alebo kolimátora. Kuša si určite vyžaduje pravidelnú a dôkladnú údržbu, najlepšie pomocou vosku na tetivu a mazív na spúšťacie mechanizmy. Každá kuša môže byť tiež doplnená náhradnými šípmi, držadlom alebo tulcom na šípy, náhradnými tetivami alebo dokonca aj lankovým kladkovým naťahovákom.