Lodičky sú dámske topánky na opätkoch. Nie vždy ich však nosili iba ženy. Historicky prvé čižmy na opätkoch nosili perzskí armádni jazdci už v 10. storočí. Pomáhali im sa pevne udržať v stoji na cválajúcom koni pri streľbe šípov. Dnešné dámske lodičky sa po všakovakých premenách a transformáciách vyvinuli práve z týchto pradávnych predkov.
Symbol prestíže
Topánky s vyvýšenou pätou boli od svojho vzniku znakom vyššieho spoločenského postavenia. Vlastniť kone bola náročná a drahá záležitosť a tak prvé čižmy na opätku, okrem ich pôvodného praktického účelu, odrážali aj status svojho vlastníka. Lodičky, ako ich poznáme dnes, elegantné, mierne zašpicatené a nohu obopínajúce, preslávil v 17. storočí opäť muž. Slávny francúzsky kráľ Ľudovít XIV., ktorý ich nosil práve ako prejav svojho výsostného postavenia. Netrvalo dlho a aj ďalší členovia predrevolučnej francúzskej spoločnosti sa nechali inšpirovať a nosili topánky s rôznou výškou opätku na rozlíšenie ich spoločenskej prestíže. Čím bohatší bol nositeľ, tým vyšší bol opätok.
Lodičky sa stali výlučne dámskou záležitosťou
Rovnako ako muži, aj ženy nosili topánky s opätkom, akurát tenším. Postupne s príchodom osvietenstva a ideálov vedeckého a racionálneho myslenia na ne však muži zanevreli. Lodičky sa stali teda výhradne ženskou vecou a ich nosenie sa začalo spájať s údajnou ženskou extravaganciou. Éra „racionalizmu“ zašla napríklad v Británii až tak ďaleko, že nosenie lodičiek bolo u žien posudzované a trestané rovnako ako čarodejníctvo.
Krása za privysokú cenu
Našťastie dnes žijeme v 21. storočí a ženy všetkých vekov s obľubou nosia elegantné lodičky rôznych štýlov. Avšak v posledných rokoch sa objavujú štúdie naznačujúce, že dlhodobé nosenie topánok s vysokým opätkom môže spôsobovať bolesti kĺbov a chrbtice. A keďže zdravie je to najcennejšie, odporúča sa nosiť lodičky s menším opätkom a len niekoľko hodín denne. Stále sú totiž symbolom ženskosti a elegancie. Je vysoko pravdepodobné, že sa z dámskych šatníkov v najbližšej budúcnosti určite nevytratia.