Ako to bolo a ako sa to vyvíjalo a vyvíja až do dnešnej podoby pyrotechniky? Záľuba v ohnivom plameni je známa od pradávna. Rovnako ako sa nad praskajúcim a iskriacim ohňom radovali naši prapredkovia, tak aj dnešný moderný človek neprestáva byť fascinovaný vodopádmi sršiacich hviezd padajúcich k zemi. Oheň bol a je prítomný pri rôznych slávnostiach, rituálnych obradoch, svadbách aj koncoročných silvestrovských oslavách. Ohňostroj je súčasťou zábavy a je všade tam, kde znie radosť a smiech.
Oheň ako zdroj svetla a tepla
Oheň je súčasťou našej každodennosti. Okrem toho, že je zdrojom tepla a svetla, symbolizuje pocit bezpečia a životnú energiu. Pohľad na jeho pohybujúce sa plamene v krbe dokonca prináša upokojujúce účinky. Bez ohňa by sme si život skrátka nedokázali predstaviť. A preto zopakujme staré známe, ktoré obrazne môže platiť aj o jednotlivých prostriedkoch pyrotechniky, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.
Pyrotechnika má niečo aj s medicínou
História ohňostrojov a pyrotechniky je spätá s objavením strelného prachu. Zaujímavé je, že základná substancia strelného prachu – liadok a síra, sa používali na lekárske účely. Podľa jednej legendy bol pravdepodobne v Číne náhodne objavený strelný prach. Akýsi neznámy čínsky kuchár zmiešal drevené uhlie, síru a liadok. V tom čase sa jednalo o bežne sa vyskytujúce kuchynské „ingrediencie“. Táto zmes náhle explodovala a vyvolala tresk. A tak sa objavil strelný prach.
Zli duchovia pyrotechniku nemusia
Za vlády dynastie Han dve storočia pred n.l. sa používali k zaháňaniu zlých duchov špeciálne upravené bambusy, ktoré vydávali hluk. My ich dnes môžeme považovať za predchodcu petárd. Počas osláv Nového roka hádzali Číňania do ohňa bambusové trubičky naplnené zmesou strelného prachu, ktorá explodovala a vydala hlasnú ranu. Tým si chceli zabezpečiť šťastie a blahobyt po celý rok. Prvé rakety plnené strelným prachom použili tiež Číňania, a to začiatkom 13. storočia na obranu Pekingu proti mongolským nájazdníkom. Jednalo sa o bambusové rúrky priviazané k šípom.