Možno, že ste práve vo fáze príprav na náročné vnútorné a vonkajšie zatepľovanie vášho rodinného bývania. Uvažujete nielen o kvalitných vnútorných zatepľovacích omietkach, ale orientujete sa v cenách a ponuke rôzneho elektroinštalačného materiálu, svietidiel a dokonca aj interiérových farieb. Rekonštruujete svoj rodinný dom a chcete z neho vybudovať energeticky úsporný dom. Žijete už v ňom nejaký ten čas, viete ako vaše náklady na vykurovanie a celkovú údržbu domu rastú a už dlhšiu dobu uvažujete a premýšľate aj o tom, ako vyriešiť vetracie systémy a spôsob vykurovania. Neviete si rady, aký vzduchotechnický systém si zvoliť? Nie ste v podobnej situácii určite sami.
Vetracie systémy musia byť funkčné a vydržať čo najdlhšie
Je len samozrejmé, že pri takejto komplexnej rekonštrukcii domu prídete do styku s niekoľkým profesiami a odborníkmi. Účinný vetrací systém priamo súvisí s charakterom vášho domu a tým, aký si zvolíte vzduchotechnický systém. Túto otázku si kladú mnohí, ktorí sa pustili do rekonštrukcie domu. Dobré je občas zájsť do špecializovaného štúdia, dať si vypracovať projekt, možno, že budete chcieť aj vymeniť nejaký nábytok, nainštalovať kvalitnejšie okná a dokúpiť koberce. Zabudovaním vetracích systémov sa postupne mení aj charakteristický interiérový dizajn jednotlivých obytných miestností.
Dôležitá je konzultácia s odborníkom na vetracie systémy
Takáto komplexná rekonštrukcia samozrejme aj niečo stoji. Niektoré veci sa dajú urobiť aj svojpomocne, akými sú napríklad vnútorné zatepľovacie omietky. Ale vetracie systémy je vec extrémne dôležitá a je to nutné dôkladne si premyslieť. Neskoršia zmena vzduchotechnického systému je totiž veľmi náročná. V mnohých novo postavených domoch takmer nemožná, a tak by tieto vetracie systémy mali vydržať čo najdlhšie. Pokiaľ možno celý život. Najlepšie je teda, obrátiť sa na odborníka vo vzduchotechnike a poradiť sa s ním, aký vykurovací a vetrací systém je pre náš konkrétny dom ten najvhodnejší.
Energeticky úsporný dom môže byť aj ten váš
Pri rozhodovaní sa, aký zvoliť do energeticky úsporného domu vzduchotechnický systém, je nutné trocha zorientovať sa v základných technických údajoch a pojmoch. Aby bolo v dome teplo, je nutné zaistiť neustálu dodávku tepla. Tepelné straty sa skladajú z niekoľkých hlavných položiek. Zvyčajne sa najviac tepla stráca vďaka prestupu cez steny a zatvorené okná. Čím viac objekt tepelne zaizolujeme aj vnútorným zatepľovacími omietkami, tým menej tepla prestupom strácame.
Neriadená infiltrácia tiež vplýva na účinnosť vetracích systémov
Pokiaľ bude aj zavretým oknom či dverami do objektu citeľne prúdiť vonkajší vzduch, dochádza k ochladzovaniu priestoru a vykurovacia sústava musí túto stratu dotovať. Preto sa stretávame so snahami postaviť vzduchotesný dom a znížiť tepelné straty na minimum. Časť je tvorená tepelnou stratou zapríčinenou klasickým vetraním, keď do domu privádzame vonkajší čerstvý vzduch. Túto tepelnú stratu je možné znížiť tzv. rekuperáciou tepla. Ale o nej niekedy nabudúce.