Zeolitový prášok v záhradníctve

Štandardný

Tí z vás čo ešte nepočuli slovo zeolit, by si mohli myslieť že je to meno nejakého gréckeho boha. Nie je to však tak. Zeolit je prírodná hornina, ktorá sa drví na zeolitový prášok alebo fragmenty rôznej veľkosti. Jeho využitie je veľmi široké, no v tomto článku sa zameriame na využitie zeolitového prášku v záhradníctve a o tom ako na rastliny a pôdu pôsobí.

Zeolit – klinoptilolit

Zo zeolitov sa najviac používa minerál klinoptilolit, ktorý má spomedzi ostatných najlepšie vlastnosti. Ide o pórovitý minerál, ktorý funguje podobne ako špongia. A to preto, že do svojich pórov dokáže adsorbovať rôzne látky v kvapalnom, plynnom aj pevnom skupenstve. To znamená, že môže adsorbovať škodlivé ale i pre rastliny a pôdu prospešné látky a tak zvyšovať ich kvalitu a zdravie.

Zeolitový prášok a jeho využitie

Zeolitový-prášok

Zeolitový prášok a jeho využitie

Pozitívne vlastnosti zeolitového prášku

Vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam a výborným výsledkom, sa zeolitový prášok začal využívať v rôznych odvetviach. V záhradníctve najmä ako prídavok do hnojív. Keďže zeolitový prášok je schopný adsorbovať aj kvapalné látky, funguje ako zásobáreň vody, čo rastlinám umožňuje si z neho čerpať vlahu aj keď dlhšie nepoprší. Zeolitový prášok je schopný do svojich pórov nasať až 55% svojej hmotnosti a prísun vody rastlinám regulovať podľa potreby. Okrem toho, z hnojiva, do ktorého sa pridáva, adsorbuje výživné látky, najmä dusík, fosfor a draslík, a rovnako ako vodu ich rastlinám postupne uvoľňuje. Zeolit je vo vode nerozpustný a vďaka tomu, že v sebe zadržiava živiny, nedôjde k ich odplaveniu. Jeho ďalšou vlastnosťou je eliminácia pachov, čo je sa hodí pri prihnojovaní hnojom.

Hnojivo s prírodným minerálom

Ak teda nechcete svoju záhradu zaťažovať chemickými hnojivami, vyskúšajte hnojivo s prídavkom zeolitového prášku. Okrem toho, že rastlinám postupne uvoľňuje potrebné živiny a pôdu zbavuje rastliny zaťažujúcich látok, zeolitový prášok podporuje aj rast plodov a celkové zdravie rastlín. A keďže ide o prírodný minerál, nijako nezaťažuje pôdu. Pestovanie vlastnej zeleniny či ovocia je vymoženosť, ktorú nemajú všetci. Pri potravinách z vlastnej záhradky vieme čo jeme a nemusíme mať strach, že miesto vitamínov dostaneme chemikálie.