Pestovanie okrasných rastlín či už v záhrade alebo v kvetináči je obľúbenou činnosťou mnohých ľudí, tak žien ako aj mužov. Rastliny je možné pestovať rôznymi spôsobmi, metódami. My si v tomto článku povieme trochu o pestovaní rastlín v minerálnom substráte, ktorým je konkrétne zeolit – klinoptilolit.
Zeolit je pórovitá hornina, ktorá je výborným sorbentom. Je schopná adsorbovať látky kvapalné, pevné aj plynné, čo zahŕňa látky škodlivé i prospešné. Pri pestovaní rastlín sa využíva jeho schopnosť udržiavania vlahy a adsorbácie živín z hnojiva a ich postupné uvoľňovanie rastlinám.
Zeolit zabezpečuje lepší vodný režim
Pestovanie rastlín v zeolite má teda viacero výhod. Keďže zeolit je sorbent, pri zálievke je schopný do seba nasať vodu podobným štýlom ako špongia. Túto vodu v sebe zadržiava až dovtedy, kým ju rastlina nepotrebuje. Keďže zeolit vodu zadržiava a využíva každú kvapku, nie je potrebné také časté zalievanie ako pri zemine. Zistiť či je zeolit dostatočné vlhký je možné dvoma spôsobmi. V prvom rade to môžeme zistiť podľa jeho sfarbenia. Mokrý zeolit sa totiž po nasiaknutí vodou zmení z pôvodnej bielosivej, na modrozelenkavú farbu. Pri nepriehľadných črepníkoch však vidíme iba zeolit na povrchu, preto použiť môžeme aj vlhkomer, ktorý zapichneme do koreňového balu rastliny a podľa sfarbenia nám signalizuje stav zeolitu.
Keď totiž chceme presadiť rastlinu do zeolitového substrátu, koreňový bal so zeminou neodstraňujeme, ale ponecháme ho. Zvyšok obsahu črepníka tvorí zeolitový substrát, ktorým naplníme asi 2/3 črepníka. Poznáme však aj rastliny, ktoré zeminu nepotrebujú, pretože dokážu vyrásť aj v čisto zeolitovom substráte. Takými rastlinami sú napríklad kaktusy.
Ďalšie výhody zeolitu ako substrátu
Ďalšou výhodou zeolitu ako substrátu je zvýšená hygiena a čistota. Keďže zemina sa nachádza iba v koreňovom obale, prichádzame s ňou do kontaktu iba ak rastlinu chceme presadiť. Výhoda spočíva v znížení rizika tetanovej nákazy. Pri zemine sa taktiež stáva, že uľahne a treba ju dopĺňať, čo však v tomto prípade neplatí. Taktiež nedochádza k vyplaveniu zeminy, keď náhodou neodhadneme zálievku.
Výmena zeminy za zeolit je pre rastlinu výrazným zlepšením. Okrem zlepšeného vodného režimu, sa vďaka zeolitu ku koreňom dostáva aj viac vzduchu. Rastlinám sa v takomto substráte darí veľmi dobre. Stačí sa o tom iba presvedčiť.