9 lekcií pre dokonalé fasády domov a celkový exteriér

Štandardný

#1 Vyváženie tvarov a symetrie fasády domov

Vyváženosť tvarov, línií a symetrie je rovnako dôležitá v exteriéri ako aj v interiéri domu. Fasády domov potrebujú nejakú podobu rovnováhy, aby pôsobili príjemne a správne navrhnuté. Zároveň, kvalitné fasády domov chránia domy pred vplyvmi počasia a izolujú ich.

#2 Forma nasleduje funkciu

Toto znamená, že účel rodinných domov by mal začínať od exteriérového dizajnu a teda aj fasády domov. Aj nejde o rodinný dom, resp. bude využívaný aj na iný účel ako len na bývanie, je podstatné vedieť, na čo bude dom využívaný a prispôsobiť mu aj vonkajší dizajn.

fasády domov

Účel rodinných domov má začínať od fasády domov.

#3 Materiály a textúry

Z veľa možností materiálov pre fasády domov, ktoré sú v dnešnej dobe v ponuke na trhu, sa môže zdať komplikované zvoliť tie správne. Najlepšie je vyvážiť trvanlivosť a estetiku. Samozrejme chcete, aby váš dom odrážal váš osobitý štýl a vkus. Aby ste predišli nákladným chybám, vždy sa radšej poraďte s architektom, dizajnérom alebo iným špecialistom.

#4 Kombinácie farieb

Ako si zvoliť správne farby pre fasády domu? Rovnako, ako pri všetkých dekoráciách, výber správnych farieb je životne dôležitý. Môže skrývať chyby a nedostatky alebo na ne upozorňovať. Bezpečným a efektívnym spôsobom pri výbere farieb je výber dvoch odtieňov z rovnakého farebného prúžku vzoriek. Svetlejší alebo tmavší odtieň z vybraných dvoch môžete použiť na fasádu domu a tú druhú na lem, alebo okenice. Tretí, kontrastný odtieň by mal byť použitý na vchodové dvere.

#5 Ako zvoliť tú správnu strechu

Výber strechy pre váš dom je viac než len rozhodnutie o farbe a estetike. Na strechu a môžu použiť rôzne materiály, no kde jeden je trvácnejší, môže byť zároveň veľmi ťažký a konštrukcia nie každého domu ho môže udržať. Preto vždy zohľadnite náklady, trvanlivosť, ale aj hmotnosť materiálu na strechu a to, čo najlepšie vyhovuje vášmu domovu.

fasády domov

Pri úprave fasády domov je dôležité dbať na váhu materiálu striech.

#6 Garážové dvere

Ak je súčasťou vášho domu aj garáž, okrem štýlu a dizajnu je potrebné brať do úvahy aj vlastnosti izolačných dverí, bezpečnostných prvkov, odolnosti materiálov, záruku a náklady.

#7 Ktoré okná vyzerajú najlepšie

Okná, ktoré si vyberiete, musia byť odolné a mali by odrážať charakter domu. Ďalej zvážte tiež UV ochranu, súkromie, vetranie, jednoduché čistenie a výhľad.

fasády domov

Pri voľbe fasády domov je dobré zvoliť vhodné okná.

#8 Vchod a predzáhradka

Farba vchodových dverí, okolie dverí – zámková dlažba, kamene, skalky, zeleň v črepníkoch alebo záhradka… toto všetko je jeden z najdôležitejších krokov pri navrhovaní exteriéru domu. Pekne upravený vchod do domu je vždy skvelou vizitkou a príjemným privítaním hostí a priateľov.

#9 Exteriérové osvetlenie

Pri navrhovaní exteriéru domu je potrebné myslieť aj na osvetlenie. Vhodné exteriérové svietidlá dokážu premeniť tmavý dom, ktorý skôr odstrašuje, na nádherný domov, z ktorého srší teplo a rodinná atmosféra.