Toto je pokračovanie článku, ktorého úvod nájdete tu.
Nanášanie farby na kov
Farby na kov môžete nanášať štetcami, valčekmi alebo nastrekovaním. Dávajte si však pozor pri nanášaní farby na kov v exteriéri, kde vám to ľahko môže pokaziť vietor alebo kvapky dažďa či dokonca ostré slnko.
Ideálne počasie by v tomto prípade bolo s teplotou 22 °C a vlhkosťou vzduchu pod 75 %.
Výber správnej farby
Okrem širokej škály farieb na kov podľa farebných odtieňov, je aj rôzny výber farieb podľa typu. Môžu byť farby na kov na báze akrylu, alkydu, silikónu, na báze oleja, epoxidu, polyuretánu, a podobne. Rozdiel medzi nimi je vo výslednom efekte, no taktiež v ich konzistencii, spracovateľnosti, vlastnosťami či dĺžkou schnutia. Farby na kov ponúka napríklad značka San Marco. Niektoré farby na kov sú tiež riediteľné s vodou, iné zas obsahujú organické rozpúšťadlá a nie je potrebné ďalej ich riediť. Tip: na konkrétny kovový prvok by základné ochranné nátery a farby na kov mali byť na rovnakej báze. A je dobré dodržať to aj pri ďalšej obnove.
Farby na kov riedené vodou
Tieto sú vhodné najmä do interiéru, keďže sú zdravotne neškodné. S týmito farbami sa ľahko pracuje, riedia sa vodou a sú rýchloschnúce.
Moderné/syntetické farby
Tieto farby sa riedia organickými rozpúšťadlami ešte v procese výroby a tak sa k bežnému užívateľovi dostanú už ako neriediteľné. Tieto farby na kov sú po zaschnutí pevné a zároveň pružné. Preto sú viac vhodné do exteriéru, odolávajú zmenám počasia ale i mechanickému zaťaženiu.
Špeciálne farby a nátery
Tieto farby sú určené do extrémnych podmienok. Tieto sú zvyčajne určené pre profesionálov a odborníkov, pretože je potrebné namiešať dve položky v správnom pomere, a hneď po namiešaní sa musia spotrebovať do 4 hodín. Ide najmä o úpravu radiátorov, bojlerov a technické zariadenia.
Pingback: Farby na kov – základné pomocné informácie (1)