Farby na kov – základné pomocné informácie (1)

Štandardný
Farby na kov

Farby na kov

Aj keď väčšina kovových prvkov sa nachádza v exteriéri, zopár z nich sa nájde aj v interiéri. Tak ako aj ostatné materiály, aj kov sa časom opotrebuje a na to, aby znovu vyzerali tieto kovové prvky ako nové, je potrebné použiť na ne farby na kov. Nie je jedno, aké farby použijete, pretože by sa vám po zaschnutí mohli štiepiť a odlupovať, preto vždy hľadajte farby na kov.

Kovové konštrukcie a prvky je dôležité pravidelne kontrolovať a obnovovať, najmä tie exteriérové, keďže sú vystavované všetkým vonkajším vplyvom počasia. Obyčajne farby na kov vydržia od 2 až 5 rokov. Samozrejme závisí to od kvality farby na kov a od vonkajšieho zaťaženia. Profesionálne farby na kov zoženiete od San Marco.

Postup nanášania farby na kov

Pri každom novom alebo opakovanom nanášaní farby na kov je potrebné kov poriadne očistiť, zbaviť hrdze, zbaviť prachu a mastnoty. Ak je potrebné, použite aj mierny šmirgľový papier, alebo jemnú drôtenú kefu. Ak máte možnosť, môžete použiť aj elektrickú brúsku. Uistite sa, že je povrch hladký a čistý. Existujú aj rôzne špeciálne prípravky na odstránenie starého náteru, no proces odmastenia a vyhladenia musíte spraviť aj tak vy. Špeciálne sa zamerajte na rohy, záhyby a rôzne ťažšie dostupné kovové miesta. Je dôležité, aby sa tam neudržiavala napr. voda.

Základný náter

farby na kov

Oživte staré lampy s farbami na kov

Predtým, než začnete nanášať farby na kov, je dôležité naniesť najskôr základný, ochranný náter, ktorý chráni kov aj pred koróziou. Tento náter sa nanáša 1 až 2x. Každá vrstva základného náteru alebo farby na kov musí poriadne zaschnúť pred nanesením tej ďalšej.

Pri záhyboch, kútoch i spojoch je potrebné venovať väčšiu pozornosť pri nanášaní farby na kov. Použite tenší štetec, pretože sa farba môže usádzať v týchto miestach alebo sa farba nedostane všade a vtedy môžu vznikať bubliny a praskliny.

Vrchná vrstva – prvý náter

kovový plot

Kovový exteriérový plot

Môžete použiť aj univerzálne farby, no pre dlhšiu životnosť je lepšie zvoliť farby na kov. V dnešnej dobe už môžete nájsť v kvalitných predajniach širokú škálu farieb na kov ako aj na iné povrchy. Väčšinou, tak ako pri základnom nátere, aj tu sa odporúča naniesť 2 vrstvy farby na kov. Tip: po nanesení prvej vrstvy, nechajte ju poriadne zaschnúť a potom ju jemne prebrúsiť a oprášiť (bez poškodenia farby) a až potom naniesť ďalšiu vrstvu farby. Týmto docielite lepšiu priľnavosť farby a hladkejší výsledný efekt.

Pokračovanie tohto článku nájdete v druhej časti – tu.

One Comment

  1. Pingback: Farby na kov – základné pomocné informácie (2)

Comments are closed.