Každá pôda, nech už je určená pre pestovanie potravín alebo pre okrasné účely, potrebuje mať dostatok vlahy a tak aj lepšie podmienky pre prijímanie živín. Záhradkári sa však veľmi často stretávajú s problémom, že ich pôda je vyschnutá a žiadnym rastlinám sa v nej nedarí. Čo môže byť príčinou a ako tento problém vyriešiť? Odpoveď sa dozviete v našom článku, ktorý bude zameraný hlavne na pôdne prídavky (napr. prírodný zeolit) a ich využitie v oblasti zavlažovania.
Ako prebieha zavlažovanie pôdy?
Medzi čiastočkami pôdy sa nachádzajú medzery vyplnené vzduchom, ktoré tak pripomínajú vzduchové bublinky. Tieto vzduchové bublinky sa podľa veľkosti priemerov delia na kapilárne a nekapilárne. Kapilárne majú priemer menší ako 0,2 mm a slúžia na pohyb vody zdola nahor, nekapilárne majú priemer väčší ako 0,2 mm a slúžia na opačný pohyb vody – zhora nadol.
Preto, aby bol príjem a výdaj vody v pôde vyvážený, kvalitnú pôdu by malo tvoriť min. 50% takýchto pórov, pričom podiel kapilárnych a nekapilárnych je ideálny 1:1. Nuž a pôdne prídavky, predovšetkým teda prírodný zeolit, sú tu práve na to, aby napomáhali tomuto aspektu, veľmi dôležitému pri zavlažovaní pôdy. Konkrétne regulujú príjem a výdaj vody v pôde, čím zabezpečujú lepší koreňový systém rastlín a tým aj lepšiu úrodu či napr. väčšiu hustotu trávnika.
Prečo sú pri zavlažovaní dôležité pôdne prípravky?
Problém zavlažovania vám bude možno hovoriť viac, ak uvedieme konkrétny príklad toho, prečo je dôležité zabezpečiť, aby sa voda v pôde udržala dostatočne dlho a nevyplavila sa ihneď preč.
Pestovanie čohokoľvek bez použitia NPK hnojív už dnes takmer ani nie je možné. A práve preto, ak do pôdy zapracujete práve tieto NPK hnojivá a následne pôdu zavlažíte, je dôležité zabezpečiť aj to, aby vám voda hnojivo nevyplavila, ale aby sa udržalo čo najdlhšie v pôde a rastlina tak mohla čerpať z neho potrebné živiny.
Zavlažovanie však nie je jediná vec, pri ktorej vám pôdne prípravky pomôžu. Ich pozitívnych účinkov je oveľa viac…