Front end developer prepája svet dizajnu. Je to v podstate vývoj pre webové stránky alebo webové aplikácie, aby ich používatelia vôbec mohli vidieť a potom s nimi priamo komunikovať. Základom sú súbory s návrhmi webových stránok, ktoré sa potom prevádzajú do kódu HTML, JavaScript alebo CSS – čo sú základné prvky front end vývoja. Zahŕňjú dizajn, rozloženie, obsah, tlačidlá, obrázky, navigáciu a interné odkazy. Výzvou spojenou s vývojom frontendu je, že nástroje a techniky používané na vytváranie frontend webových stránok sa neustále menia, a aj preto musí vývojár sledovať zmeny v tejto oblasti.
Výsledky Front end developera vidíte aj vy
Cieľom front end developera je zabezpečiť, aby pri otvorení webovej stránky používateľom bolo vidieť informácie vo formáte, ktorý je ľahko čitateľný a relevantný. Proste všetko, čo používateľ na stránke vidí, na čo klikne alebo použije na zadanie alebo načítanie informácií na webe, je prácou front-end developera. Táto pozícia vyžaduje kreativitu a technické zdatnosti. Zameriava sa na užívateľskú skúsenosť a použitá technológia, ktorá sa implementuje, určuje ako dobre sa dosiahne efektivita, rýchlosť a plynulá funkčnosť. Stará sa tiež o to, aby na stránke neboli žiadne chyby a aby sa dizajn na rôznych platformách a prehliadačoch javil tak, ako má. Táto úloha je čoraz náročnejšia, keďže používatelia v súčasnosti využívajú širokú škálu zariadení s rôznymi veľkosťami a rozlíšením obrazovky. Tento fakt núti dizajnéra, aby pri navrhovaní stránky zohľadnil aj všetky tieto aspekty.
Aká je pracovná pozícia front end developera?
Slušný plat, vysoký dopyt, istota zamestnania a veľa pracovných možností sú len niektoré z výhod, ktoré prináša kariéra v oblasti front-end webového vývoja. Zamestnávatelia nehľadajú iba ľudí, ktorí vedia programovať, ale hlavne ľudí, ktorí si môžu sadnúť k vizuálnym a používateľským návrhom a riešiť dôležité výzvy. Pre dosiahnutie tejto kariéry vám môžu pomôct aj rôzne kurzy a školenia.