A človek stvoril topánky na platforme

Štandardný

Jednotlivé druhy topánok majú svoju históriu a inak tomu nie je ani ak príde na topánky na platforme. Viete, že tieto topánky sa nosili už v stredoveku, kedy si ich obúvali šľachtici, aby boli čo najvyššie od pozemského blata, prachu a špiny, ktoré na nich, nadľudí, keď vystúpili zo svojho prominentného koča, číhali v nekvalitných uliciach? Okrem toho, že kráčanie vo vysokej topánke im vyrovnávalo komplexy z nízkeho vzrastu, cítili sa v nich nad vecou. Tieto topánky nosili v tom čase, samozrejme, najmä muži.

Ak sa pozrieme do 20. storočia, v medzivojnovom období urobili revolúciu vo svete módy platformové sandále Salvatore Ferragama. O polstoročie neskôr sa o popularitu platforiem postarala návrhárka Vivien Westwood. Diskotéky 90. rokov patrili nielen britskej skupine Spice Girls ale aj vysokým topánkam na platforme. Vyberte si takú výšku, ktorú ustojíte

topánky na platforme
Vyberte si takú výšku, ktorú ustojíte

Sú topánky na platforme in?

Stopercentne! Topánky na platforme majú svoje výhody aj pre súčasnú nositeľku (paradoxne, už asi pomenej pre nositeľov) a možno povedať, že platformu dnes nenájdeme len v spomínaných sandáloch. Poznáme lodičky na platforme, tenisky na platforme, šľapky na platforme, čižmy na platforme….

Ako vlastne topánky na platforme definujeme? Nejde tu len o zvýšenú zadnú časť topánky, o podpätok. Platforma je na scéne vtedy, keď je vyvýšená aj predná časť topánky, pod prstovou časťou. Platforma môže byť pritom celistvá – siaha od prstov až po pätu a ťahá sa pod celým zvrškom topánky. Môže byť takisto čiastočná, kedy predná aj zadná časť topánky sú síce vyvýšené ale nie prepojené.S topánkami na platforme sa zvýši aj vaše sebavedomie

topánky na platforme
S topánkami na platforme sa zvýši aj vaše sebavedomie

Výhody topánok na platforme

Aké sú vlastne výhody platforiem? Naoko nohu predĺžujú a zoštíhľujú. Fashionisti sa síce sporia, či sú naozaj vhodné aj pre dámy nízkeho vzrastu – mnohí by ich najradšej videli iba na vyšších ženách, faktom však je, že nízke ženy, ktoré si ich môžu dovoliť, ich milujú. Pocit predĺžených nôh na jednej strane, stabilita, ktorú má platforma v porovnaní s klasickým opätkom, je druhá strana. Platforma by pritom mala byť len v takej výške, akú, dámy ustojíte. Ak ešte žiadny takýto pár doma nemáte, hor sa do toho, za pokus a krásu vašich nôh to stojí!