Aké chyby robievame pri práci s motorovou pílou?

Štandardný
Motorová píla

Viete ako sa správne starať o motorovú pílu?

Mnohí užívatelia motorových píl často kritizujú svoj vlastný používaný model, že vraj nič nevydrží. Niektorí z nich si akosi nevedia uvedomiť, že sa so strojom zaobchádza úplne zle. Prejavené vady a nedostatky objavujúce sa pri rezaní dreva potom jednoducho pripisujú samotným výrobcom píl. Nemusí to ale vôbec byť tak. Je samozrejmé, že niekedy je porucha otázkou výrobnej chyby, alebo proste vinou nepodareného modelu. Rovnako tak si však mnohokrát môžu za problémy sami majitelia píl. Je niekoľko bežných možností, ako si môžete privodiť problémy vlastnou zásluhou.

Motorová píla a chyby pri jej výbere

Je to aj naša obyčajná snaha ušetriť niečo na cene. Základné rozdelenie na hobby píly, farmárske a profi dobre pozná každý, kto tento stroj používa alebo uvažuje o jeho zaobstaraní si. Hobby motorová píla je určená len na občasné rezanie, prerezanie stromu alebo vyrúbanie menších kmeňov stromov na záhrade. Vystačíte si s ňou  na narezanie niekoľkých kubíkov palivového dreva na občasné prikúrenia v krbových kachliach.  Ale takých pätnásť kubíkov na stálej kúrenie je už pre hobby model príliš veľké sústo.  Na to sú určené farmárske motorové píly, s ktorými  sa môžete odvážiť aj na súkromnú ťažbu priamo do lesného porastu. Nerobte to s hobby pílou, poškodíte si ju.

motorová píla

Motorová píla potrebuje z času na čas poriadne prebrúsiť

Nikdy nerežte tupou reťazou

Určite je rozumné, ak čím častejšie kvalitne a pozorne prebrúsime  reťaz tým viac motorovej píle uľavíme a naša práca nám pôjde viacej od ruky.. V opačnom prípade budete musieť na lištu tlačiť. Motorová píla má potom viac práce, opotrebováva sa nielen lišta ale aj spojka, ozubenie aj samotný motor. Mazanie reťaze je pre vysokoobrátkové stroje základom. Aby sa však olej k reťazi dostal, je potrebné pravidelne čistiť drážku líšky, zanesenú pilinami. Častou chybou je zlé mazanie vodiacej lišty. Nestačí ju namazať olejom. Ten je príliš riedky a pri rezaní sa odstredí. Je lepšie použiť tuk, ktorý je určený na tento účel. Zle mazanie znamená postupné skrátenie životnosti vodiacej  lišty vašej motorovej píly..

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať napr. aj v tomto online magazíne o bývaní a záhrade.