Aké sú niektoré rozdiely medzi plynovou pištoľou a revolverom?

Štandardný

Aké sú rozdiely medzi plynovou pištoľou a revolverom? Ako sa stavia naša legislatíva k plynovým pištoliam na korenisté náboje a ich využitiu na sebaobranné účely? Fungujú predsa podobne ako plynové spreje, alebo nie? V tomto stručnom príspevku sa zmienime o niektorých výhodách i nevýhodách plynových pištolí.

plynová pištoľ

Plynová pištoľ Atak Zoraki 914 Auto

Sebaobranné plynové zbrane

Sebaobranné plynové zbrane sa delia na pištole a revolvery. Jedná sa o zbrane kategórie D podľa zákona o zbraniach, ktoré sú voľne predajné od 18 rokov. A preto pozor, hoci korenistý sprej a plynová pištoľ na korenisté náboje majú podobný efekt, korenistý sprej zákon nepozná, zatiaľ čo plynovku áno a na jej použitie sa vzťahujú obmedzenia a povinnosti, vrátane postihov za ich porušenie. Netreba to podceňovať, naštudujte si dôkladne platné zákony a predpisy o použití plynovej pištole s takýmto sebaobrannými nábojmi v zásobníku.

Niektoré rozdiely medzi plynovou pištoľou a revolverom

Plynové zbrane ale nemusia slúžiť len k sebaobrane. Ak nemôžete, alebo nechcete mať zbrojný preukaz, ale pritom vás zbrane zaujímajú, je kúpa plynovky najjednoduchšou cestou, ako si urobiť radosť. Najmä drahšie plynové pištole a revolvery sú parádne spracované a na nerozoznanie od originálu. Plynové pištole sa používajú k štartovacím alebo aj signálnym účelom. Optický aj akustický signál vyslaný v prípade núdze zachránil v minulosti už mnoho ľudských životov. Plynovky sú určené aj k sebaobrane. V prípade obrany vám môžu takéto ručné zbrane zachrániť život. Extrémne silný tresk a dráždivá účinná látka – to všetko zaženie útočníka na útek. Ak sa však chcete poistiť, určite vám príde vhod aj kvalitný kurz sebaobrany.

plynová pištoľ

Revolver Colt Python .357

Aké sú teda hlavné výhody plynovej pištole?

Základnou charakteristikou signálneho plynového revolveru je, že náboje sú nabíjané do nábojových komôr valca. Po zaklapnutí hlavne je revolver nabitý a pripravený k streľbe. Medzi výhody plynovej pištole patrí väčšia rýchlosť streľby, rýchlejšie nabíjanie, menšie šírka, väčšinou väčšia kapacita zásobníka a menší spätný ráz a zdvih. A nevýhody? Zložitejšie opravovanie porúch v priebehu streľby, teoretická menšia spoľahlivosť vzhľadom k zložitejšiemu mechanizmu plynovej pištole.