Aké sú rustikálne kuchyne?

Štandardný
Kuchyne na vidieku

Rustikálna kuchyňa – základom je drevo a prírodné farby

Pokiaľ zariaďujete interiér, architektúra vášho domu alebo bytu ovplyvňuje váš výber vo veľkej miere. Len ťažko by ste dávali moderný nábytok do vidieckeho domu, ktorý má okná orientované do priestrannej záhrady. A rovnako by ste do moderného jednopodlažného domu s bazénom neumiestnili drevený nábytok. Takže podľa tohto vzoru sa rustikálne kuchyne hodia do domov na vidieku, ktorú sú blízko lesov a prírody.

Drevené rustikálne kuchyne

Jedeným zo špecifických znakov rustikálneho štýlu je použitie dreva ako materiálu takmer všetko. Bežné drevené materiály, ktoré sa používajú v rustikálnom štýle, sú čerešňa, jelša, orech, a samozrejme borovica.

Kuchyne z dreva

Ak je kuchyňa väčšia, môžete sa lepšie „vyhrať“ s dizajnom

Drevo môžete zladiť štýle z jedného stromu avšak môžete zvoliť iné časti a textúru a tak docieliť variabilitu priestoru pri pohľade naň. Napríklad jadro borovice, ktorá sa často používa ako podlahová krytina, má rozsah farieb od sýto oranžovej až po tmavo hnedú. Všetky tieto farby sú charakteristické pre rustikálne kuchyne.

Z borovice si tiež môžete zvoliť skrinky, kuchynské ostrovčeky alebo pracovné dosky. Podlahu v kuchyni môžete zvoliť ak v kamennom prevedení. Takáto podlaha je tiež povoleným prvkom rustikálnej charakteristiky, pokiaľ je v teplých, červených hlinených tónoch.

Kuchyne - doplnky

Nezabudnite na detaily a doplnky

Rustikálne kuchyne okrem dreva kladú dôraz aj na ostatné prírodné materiály. Rovnako dôležité je používať čo najmenej dokončovacích prostriedkov ako je len možné. To znamená, že napríklad drevený stôl a stoličky sa nechajú v nedokončenej forme, prípadne len s jednou vrstvou konzervačného prípravku, aby drevo vydržalo dlhšie. To isté platí aj pri nábytku. Pracovnú dosku zvoľte tiež z kvalitného kameňa, tiež len s minimálnou povrchovou úpravou.

Doplnky pre prírodné rustikálne kuchyne

Čo sa týka doplnkov, pre rustikálne kuchyne je typické odhalenie strešných trámov. V dnešnej dobe je charakteristickou práve inštalácia umelých drevených trámov v kuchyni, do ktorých je možné umiestniť svietidlá alebo z nich spustiť závesné police. Rustikálne kuchyne by mali využívať čo najviac prírodného svetla ako je možné, čo znamená hlavne veľké okná.