Ako chrániť kožené sedačky

Štandardný

Kožené sedačky vyzerajú doma veľmi luxusne, kvalitne a štýlovo. Podstatné je však, aby sme ich správne ošetrovali, aby luxusne a štýlovo vyzerali čo najdlhšie.

Sedačky a sedacie súpravy – pozor na tlačené farebné materiály, reklamné brožúry, noviny i magazíny

kožená sedačka

Kožená sedačka je nadčasovým elegantným kusom nábytku

Rôzne lacné časopisy, reklamné plagáty, často nekvalitne vytlačené, ba dokonca aj niektoré knihy, môžu ležiac dlhšie na vašej koženej sedačke púšťať farbu. Reagujú tak nevhodným spôsobom s kožou. Nenechávajte ich radšej dlhšie na kožených sedačkách. Mohli by ste na ich koži ráno objaviť nepodarený odtlačok reklamnej fotografie, ktorý by vám radosť a ranný úsmev na tvári určite nevykúzlil. Obvyklý konferenčný stolík je určite lepším a bezpečnejším miestom na odkladanie takých za tlačiarňou voňajúcich tlačovín.

Nepravidelné prevracanie a našuchorenie vankúšov koženej sedačky

kožená sedačka

Ak je to možné, z času na čas prevráťte sedacie vankúše

Kožu máme radi a obdivujeme ju aj preto, lebo má prirodzenú schopnosť účinne udržiavať svoj tvar v kompozíciách kožených sedacích súprav. Čo ale vedie občas aj k tomu, že tí, čo majú doma kožené sedačky im nevenujú dostatočnú a hlavne pravidelnú pozornosť. Nepríjemným dôsledkom môže občas aj byť, že sa nám na koži sedačky objavia vrásky a drobné trhlinky. Preto nezabúdajte – raz týždenne je vhodné poobracať a pekne našuchoriť jednotlivé kožené vankúše. Je to účinná a lacná prevencia ako udržiavať vaše kožené sedačky bez vrások.

Zabúdame občas v tom zhone aj na prach

Kožený nábytok sa musí utierať od prachu pravidelne každý týždeň. A poriadne do detailov. Možnosti a dostupných prípravkov na jemné odstránenie prachových častí z kože je mnoho. Od jemných prachoviek, špeciálny kief, až po univerzálne prachové nástavce na bežné vysávače. Podstatou je však tá pravidelnosť, raz týždenne odstrániť aj ten najjemnejší prach zo všetkých dostupných povrchov a zákutí našej koženej sedačke.

Používate s chuťou nevhodné čistiace prostriedky?

kožené sedačky

Na čistenie používajte šetrné prípravky

Občas sa určite stáva, že neznalý majiteľ alebo užívateľ koženej sedačky používa doma dlhodobo nevhodné čistiace prostriedky pri starostlivosti o tento druh nábytku. Treba si ale uvedomiť už pri samotnej kúpe, že koža je citlivý prírodný materiál. Na jeho čistenie a ošetrovanie sa nehodia mydlové vodné roztoky a rôzne detergenty, spreje, oleje alebo leštidlá. Všetky tieto chemikálie môžu skutočne poškodiť a až zničiť vaše kožené sedačky.

Riešenie je ale úplne jednoduché – prečítať si dodávateľskú príručku, dodržiavať jej pokyny a inštrukcie a aplikovať ich jemne a opatrne. A ak nie sme si istí, zavolajme radšej odborníkovi do predajne, odkiaľ nám kožené sedačky priviezli. Väčšinou však stačí obyčajný kúsok jemnej suchej látky, alebo aj vhodnej tkaniny jemne namočenej vo vlažnej vode. To je úplne všetko, čo koža našich sedačiek požaduje k tomu, aby bola čistá a svieža. Jednoduché, že?