Ako chutí Vietnam?

Štandardný

Ak navštívite Vietnam, potom jeden z najlepších zážitkov bude pre vás zaručene aj tradičná vietnamská kuchyňa. Nielen polievkami a ryžovými rezancami je Vietnam preslávený. V reštauráciách aj v pouličných bufetoch a stánkoch si pochutnáte na jedlách, ktoré patria medzi najchutnejšie a najzdravšie na svete.

vietnam

Vietnam chutí fantasticky.

Harmónia piatich živlov

Vietnam bol odjakživa silne ovplyvnený Čínou. Čínska filozofia piatich živlov je zohľadnená aj pri príprave jedla a mnohé vietnamské pokrmy vyvážene kombinujú päť chutí, ktoré zodpovedajú piatim prírodným živlom:

  • korenistá chuť – kov
  • sladká – zem
  • kyslá – drevo
  • slaná – voda
  • horká – oheň

Tomuto „systému“ podliehajú aj ďalšie vlastnosti, napríklad farba jednotlivých ingrediencií a ich textúra. Dosiahne sa zážitok, ktorého cieľom je pri jedení uspokojiť všetkých päť zmyslov.  Zraku ulahodiť vyváženou farebnosťou, chuti rozmanitosťou prísad, čuchu koreninami a aromatickými bylinami, uchu chrumkavými kúskami a hmat si príde na svoje pri jedení prstami. Okrem piatich živlov je význam prikladaný aj vyváženosti prvkov yin a yang. Tento princíp zohľadňuje zohrievajúce a chladiace vlastnosti potravín.

vietnam

Pre Vietnam je typické kari s kokosovým mliekom.

Jedlo ako liek

Päť elementov je tradične spájaných v čínskej medicíne s piatimi dôležitými orgánmi – žalúdok, žlčník, tenké a hrubé črevo a močový mechúr.  Vietnam je krajina zdravých a štíhlych ľudí najmä vďaka svojej tradičnej kuchyni. Už to najjednoduchšie a najviac konzumované jedlo, pho bo – polievka s ryžovými rezancami – totiž obsahuje dokonale vybalansované množstvo živín, chutí, farieb a vôní.

vietnam

Vietnam a jeho gastronómia je populárna po celom svete.

Vietnam vám zachutí

Vietnamská strava je chuťovo unikátna. O tom sa osobne dozvedá každý, kto tu trávi dovolenku. Základnou obilninou je ryža. Používa sa veľa zeleniny, ktorá sa konzumuje najmä čerstvá alebo len jemne opražená. Podobne je to aj s rôznymi druhmi mäsa. Dôležitou súčasťou kuchyne sú ryby a morské plody. Takmer vôbec sa nepoužívajú mliečne produkty a každé jedlo je ochutené širokou škálou korenín a aromatických bylín ako zázvor, citrónová tráva, vietnamská mäta, čili, saigonská škorica alebo thajská bazalka. Z rôznych omáčok sú charakterisktická rybia a sójová omáčka, fazuľová omáčka a krevetová pasta.