Prvé detské topánky – ako ich správne vybrať

Štandardný

Ochrana detskej nožičky pri prvých krokoch je veľmi dôležitá. Nožičky detí sú mäkké, takže sa najľahšie zdeformujú práve v rannom veku. Detská noha taktiež rastie veľmi rýchlo. Ak zanedbáte toto obdobie rastu, môže to mať neblahé dôsledky na vývoj nohy v neskoršom veku. Kúpa detských topánok je skutočne veľká udalosť. Veď vaše dieťa vykonáva prvé nesmelé krôčky. Tie si zasluhujú ten najvyšší komfort, ktorý predchádza dôsledný a uvážený výber topánočiek.  Na čo všetko teda treba brať ohľad, keď vyberáte prvé detské topánky pre vaše dieťa?

detské topánky

Každé dieťa začína chodiť najskôr naboso alebo v papučkách

Prvé detské topánky nie sú topánky

Áno, ako prvá obuv, ktorú vaše dieťa bude nosiť, nie je obuv v pravom zmysle slova. Každé dieťa najskôr začína chodiť na chodítkach. Vtedy jediné, čo chráni jeho nožičky, sú ponožky či papučky. Ak už chodí samo, najlepšou voľbou sú proti šmykové ponožky a papučky. Ak s vaším drobcom idete na prechádzku, ideálnou voľbou sú capačky. Ide o vhodnú obuv odporúčanú ortopédmi, ktorá drží detské nožičky v kolmom postavení k podlahe. To prispieva k stabilnému rozvoju chodidla a nožných kostičiek. S vývojom chodidla sa vyvíja aj chrbtica a vôbec svaly a kosti v tele. Capačky majú tenkú podošvu, ktorá je presne prispôsobená pre detskú nožičku. Je totiž viacej ohybná, čo prispieva k voľnej hybnosti detskej nohy.

Detské topánky

Detské topánky je potrebné starostlivo vyberať

Kedy svoje dieťa prvýkrát obuť?

Ideálny čas, kedy nasadiť na detské nožičky topánky je vtedy, keď začne chodiť samostatne. Nie je ale podmienkou dieťa vždy obúvať. V letných mesiacoch, kedy je vonku teplo a vy môžete byť s dieťaťom na tráve či pieskovisku dieťa nemusí byť nutne obuté. Je všeobecne známe, že chodenie naboso prispieva k zdravému vývoju nohy.

Niekoľko užitočných rád

Nakoniec si zhrnieme niekoľko dôležitých vlastností, ktoré by detské topánky mali určite spĺňať.

Priestor na hýbanie prstov v topánke by mal byť aspoň 0,5 až 1 cm. Podrážka by mala byť mäkká a ohybná tak, aby sa dobre prispôsobovala detskej nohe. Častým omylom najmä starších ľudí je, že by mala mať obuv klenbu. To je už dávno vyvrátené – noha si musí vytvoriť klenbu sama. Čo sa týka materiálu, najlepšou voľbou je koža alebo iný vzdušný materiál. Detská topánočka by mala byť ľahká, dieťa by v nej nemalo chodiť nemotorne. To či je topánka pohodlná môžeme vyčítať aj z jeho tváre či vôli v topánkach chodiť . No a nakoniec, topánky by mali byť celou plochou rovno na zemi vystreté.