Aké fasádne farby na vašu fasádu?

Štandardný

Stačí sa trocha poobzerať okolo seba a čoskoro zistíme, aké rozmanité fasády a ich farebné odtiene sa plazivo šíria našou nielen vidieckou krajinou. Občas sa dosť podivujem nad úžasnou kombináciou farieb fasád len v jednej obci či na jednej ulici. Na fasádu je potrebné pozrieť sa z dvoch hľadísk. V prvom rade má fasáda funkciu ochrannú, pretože zabraňuje prírodným živlom poškodiť či inak narušiť vlastnú hmotu obvodového plášťa domu. Fasáda na to však sama nestačí, takže jej pomáhajú fasádne farby.

Fasádna farba a naše estetické cítenie

Druhé hľadisko je estetické. Možno už aj vám niekedy udrela do očí žiarivo oranžová, citrónovo žltozelená alebo ostro fialová fasáda. Až potom človek začne chápať oprávnenosť požiadaviek na farbu fasády, ktoré niektoré obce vznášajú voči individuálnym stavebníkom a stavebným firmám. Pri výbere fasádnej farby je nutné počítať aj s farbou strešnej krytiny, pretože plocha strechy  by mohla  s celkovým farebným vyznením domu poriadne zamiešať. A stáva sa to často.

Fasádne farby domov

Niektoré fasádne farby môžu byť dekoratívnejšie a extravagantnejšie, než by ste si mohli myslieť.

Fasádne farby, omietky a miestni úradníci

Obzvlášť v niektorých obciach sa môže váš estetický zámer dostať do príkreho rozporu s názorom miestneho stavebného úradu. U pamiatkovo chránených objektov je dohľad úradu ešte prísnejší. Každú stavebnú zmenu  musíte s pamiatkármi konzultovať. Niekde stačí riešiť iba druh fasádnej farby, ale pri starších historických budovách pamiatkári vyžadujú predpísané postupy sanácie vrátane použitých materiálov a skladby fasádnej omietky. Zosúladenie modernosti domu a požiadaviek obce môže byť v konečnom dôsledku náročnejšie než sa zdá.

Fasádne farby a systémy

Fasádne farby a omietky domov môžu zvýrazniť vzhľad a ochrániť plášť domu.

Farebnosť  fasády ako súčasť projektu

Pri bežnej domovej výstavbe  to je ale o dosť jednoduchšie. Váš projektant by si mal na príslušnom stavebnom úrade zistiť, aké požiadavky a obmedzenia na farebnosť fasády v danom mieste sú prijateľné, a ktoré fasádne farby nie sú vhodné pre danú lokalitu.

Výrazné farebné odtiene kombinujte s neutrálnymi

Farebnosť omietky by totiž mala byť zahrnutá do projektovej dokumentácie predloženej stavebnému úradu na schválenie. Ak úrad projekt schváli, súhlasí aj s farbou fasády. Keby ste sa však rozhodli farebnosť na poslednú chvíľu zmeniť, vaša stavba by neprešla kolaudáciou a mohli by ste dostať pokutu za nedodržanie projektu. Platí to ale všade? Sotva.