Ako vyberať farby na stenu, aby pozitívne vplývali na našu náladu?

Štandardný

Ako vyberať farby na stenu, aby pozitívne vplývali na našu náladu?

Témy a pohľady na to, ako by mal vyzerať náš domáci interiér, je mnoho. Vždy hrajú veľkú úlohu farby. Ak nechcete mať doma čisto biele steny, no zároveň sa necítite na výrazné sýte farby na stenu, vtedy je dôležité zvažovať farby, odtiene, či zvoliť studené alebo teplé farby a ako budú reflektovať s nábytkom a doplnkami v byte či dome. Súlad farieb a štýlov je v domácnosti veľmi dôležitý. Bývanie musí byť pohodlné a bezpečné a to aj napriek tomu, že niekedy v práci trávia ľudia viac času ako doma. Doma by sa každý mal cítiť tak, aby mohol „vypnúť“ a prísť na iné myšlienky. Farby na stenách do veľkej miery ovplyvňujú tieto naše pocity. Tak teda, aké farby na stenu sa hodia do domácnosti pre pokoj, relax a spokojnosť?

farby na stenu

Ako vybrať farby na stenu?

Farby na stenu v milión odtieňoch

Najskôr je dôležité pochopiť, že pri farbách na stenu máte nekonečne veľa možností. Vedeli ste napríklad, že existuje niekoľko tisíc odtieňov bielej? No platí to aj pre ostatné farby. Rozdiely sú na prvý pohľad malé, pre niekoho až nebadateľné. Avšak na veľkej ploche ako je stena, tieto rozdiely medzi jednotlivými odtieňmi sú veľké. Preto ak aj vy mávate rušné dni plné „behačiek“, vybavovačiek, práce a stresov, určite oceníte pokoj a relax doma aj keď len na krátku chvíľu. Dobrá správa je, že nemusíte za relaxom cestovať ďaleko (aj keď dovolenka pri mori by padla na úžitok). Stačí si spraviť dokonalé prostredie v pohodlí vášho domova.

Zvoľte modrú do spálne

Studené farby do spálne sa odporúčajú pre lepší spánok a odpočinok. Modré farby na stenu pomáhajú upokojiť myseľ a znižujú napätie. Správny odtieň modrej by mal pôsobiť mäkko, neutrálne a odpočinkovo.

farby na stenu

Spálňa v modrej farbe.

Fialové a ružové farby na stenu

Fialová môže priniesť vnútornú rovnováhu a pokoj na duši. Odtiene fialovej môžete vidieť napr. aj v rôznych meditačných priestoroch alebo v centrách, kde cvičia jogu. Ružová vnáša mier do miestnosti. Podľa Feng Shui ružová upokojuje energie v miestnosti a udržuje ich v rovnováhe. Najvhodnejšie sú do detských alebo študentských izieb, alebo tiež do chodby. V správnom odtieni a správnom zladení s nábytkom sa hodia aj do obývačky.

farby na stenu

Ružová/fialová je skvelou voľbou.

Odtiene zelenej do kuchyne či chodby

Vzhľadom k tomu, že zelené farby na stenu symbolizujú prírodu, vizuálne nám umožňujú ostať pokojnými a sviežimi.

farby na stenu

Zelená upokojuje.

Sivá je dobrá

Mnohí si myslia, že sivá farba je nudná alebo negatívna, možno až depresívna. No pravdou je, že šedá môže vytvárať veľmi upokojujúcu a chladnú (v dobrom) prítomnosť. Veľmi dobre sa kombinuje a najlepšie sa hodí do obývačky alebo domácej kancelárie.

farby na stenu

Nádherná sivá farba na stenách.