Ako zostaviť svadobné menu

Štandardný
svadobné menu

Svadobné menu vo forme bufetu

Príprava svadby so sebou nesie veľké množstvo povinností. Treba zabezpečiť množstvo vecí – pozvánky, kostol/úrad, svadobnú sálu, šaty, výzdobu, svadobnú kapelu a v neposlednom rade jedlo a občerstvenie. V tomto článku sa ale budeme venovať iba tomu poslednému, a tým je svadobné menu.

Pri výbere menu myslite na všetkých

Hoci na svadbe je okrem snúbencov a obradu, dôležitá aj atmosféra a zábava, hostia určite nebudú spokojní ak sa dobre nenajedia. Svadobné menu je teda potrebné zostaviť naozaj dôkladne. Snúbenci by nemali myslieť iba na to, čo chutí im ale i na svojich hostí. Mladí ľudia s jedlom radi experimentujú a často sa prikláňajú  k svetovej kuchyni a rôznym špecialitám. Myslieť ale treba aj na staršiu generáciu, ktorá väčšinou preferuje tradičné slovenské jedlá. Berte ohľad aj na deti, vegetariánov, diabetikov či inak špeciálne diétujúcich hostí. Samozrejme v menu by nemalo chýbať ani kvalitné mäso, ktoré určite ocenia hlavne muži, ktorí jedlo bez mäsa nepovažujú za jedlo. Aj napriek tomu je ale dobré svadobné menu zostaviť z ľahších jedál, a to hlavne kvôli tomu, že na svadbe sa podáva viacej chodov.

Svadobné menu tvorí niekoľko chodov

svadobné menu

Vyberajte tak, aby chutilo všetkým

Prvé jedlo sa podáva už pred sobášom u rodičov ženícha a nevesty, ale i v reštaurácii či inom mieste, kde sa svadobčania pred obradom schádzajú. Ďalšie menšie jedlo v podobe rôznych chuťoviek sa podáva po sobáši. Hostia si tak vyplnia čas, kým sa oficiálne začne svadobná hostina a zábava. Po príchode novomanželov a rôznych tradičných úkonoch, ako prenesenie nevesty cez prah či rozbíjanie tanierov, sa zasadá k spoločnému obedu. Je sa polievka, 1-2 hlavné jedlá a samozrejme dezert, ktorý by na stoloch nemal chýbať. Ďalšie teplé jedlo sa podáva na večeru, keď hosťom pri tancovaní trochu vytroví. Večera môže byť aj vo forme bufetu/švédskych stolov, kde si každý vezme toľko koľko vládze a na čo má chuť. Samozrejme svadba zvykne pretrvávať do neskorých nočných hodín a je dobré keď aj neskôr večer je z čoho si zajesť.

Nápoje

Svadobné menu však musí zahŕňať nápoje, a to ako alkoholické tak aj nealkoholické. Chýbať by nemalo hlavne dobré víno. Nealko nápoje by mali byť chladené aj nechladené. Chýbať by nemala ani káva a čaj.