Antivibračné rukavice a ich opodstatnenie

Štandardný

Pracovné rukavice sú funkčným a bezpečnostným prvkom, ktorý vám môže často pomôcť pred nepríjemným zranením. Je pravdou, že vo väčšine pracovných a viacmenej ktorýchkoľvek rukaviciach nemáte zďaleka taký cit ako bez nich, ale bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Dnes už máme na výber rukavice vysoko kvalitných materiálov, ktoré sú oveľa pohodlnejšie ako kedysi bývali. Tiež máme množstvo typov rukavíc určených na konkrétne činnosti. Jedným z takýchto typov, o ktorom si dnes povieme viac, sú antivibračné rukavice.

antivibračné rukavice
Antivibračné rukavice, dlaň zo šedej hovädzej lícovej kože, chrbát a manžeta z bavlnenej tkaniny

Kde využijeme antivibračné rukavice?

Rukavice proti vibráciám nájdu svoje uplatnenie predovšetkým pri práci s pneumatickým ale aj elektrickým ručným náradím a ďalšími strojmi vytvárajúcimi vibrácie, ktoré sa prenášajú ďalej na ruky. Tieto vibrácie majú dlhodobo negatívny vplyv a môžu spôsobovať choroby z povolania, preto je dobré túto ochranu nepodceňovať. Pri niektorých aplikáciách s nižšími vibráciami stačí používať pracovné rukavice tlmené v dlani. Pri vyššom zaťažení je vhodné používať certifikované antivibračné rukavice. Tieto rukavice proti vibráciám bývajú rozdelené podľa noriem a podľa intenzity otrasov.

antivibračné rukavice
Celokožené antivibračné rukavice z mäkkej lícovej kože a hovädzej štiepenky, s vibračnou vložkou v dlani

Klasické rukavice ako alternatíva

Pokiaľ nemáte nablízku antivibračné rukavice, nebojte sa použiť aj tie klasické z hrubej tkaniny. Väčšinou nám postačia pre krátke práce s vibráciami a sú tiež vhodné pre všetky štandardné práce. Poskytujú dostatok ochrany v prípade, kedy pracujeme s nástrojmi a zároveň nás nijako neobmedzujú v pohybe. Pre tých náročnejších užívateľov sú potom vhodné pogumované rukavice. Nájdete ich viacmenej v každom záhradkárstve, alebo v obchodoch pre pracovné odevy a pracovnú obuv. Od iných rukavíc sú odlišné látkou, ktorá je elastická a pružná. Tou hlavnou funkciou ale je, že sú od prstov na dlani máčané v gume a tým pádom sú nepriepustné voči vlhkosti. To je naozaj skvelá vlastnosť, pretože premočené ruky pri dlhšej práci nie sú ničím príjemným. Rovnako tak svojim užívateľom ponúkajú aj oveľa lepší cit pri manipulácii s drobnými predmetmi.