Bavlnené a háčkované deky pre vaše pohodlie

Štandardný

Keď spíme, mali by sme sa cítiť maximálne pohodlne. Tkaniny na spanie ako bavlnené či háčkované deky a posteľná bielizeň môžu hrať hlavnú úlohu v tom, ako dobre v noci spíme. Chceme pociťovať dostatočný  chlad na to, aby naše telá mohli zaspať, ale byť aj správne zahriati, aby sme sa stále cítili dobre. Do postele by sme mali nosiť ľahké, voľné a priedušné textílie. Aby sme dosiahli pohodlnejší spánok používame bavlnu, pretože je ľahká a priedušná. Väčšina diek má klasický rozmer 140 x 200 cm. Majú za úlohu prikryť a zahriať. Siahneme po nich vždy, keď sa ochladí. V málo vykúrenej spálni sa jedna vrstva navyše určite zíde. A v teplom letnom počasí nám zasa dobre poslúži namiesto teplej periny.

háčkované deky
Bavlnené a háčkované deky zútulnia váš domov

Deky vedia vyvolať pocit pohody a bezpečia

Občas býva problém zaspať, napríklad keď máme starosti alebo sme v strese. Ak sa však zabalíte do teplej a mäkučkej deky, preukázateľne tým zvýšime svoju hladinu serotonínu a v mysli nám začne stúpať pocit šťastia. Deky samy o sebe vyvolávajú pocit bezpečia a ochrany. Podľa niektorých odborníkov to je preto, že mäkkosť a teplo predstavuje pre naše podvedomie prostredie matkinho lona. Alebo je to možno aj preto, že keď sme boli malí, schovávali sme sa pred rôznymi strašidlami práve pod dekou. A aj keď sa už dnes strašidiel nebojíme, pocit bezpečia nám pod prikrývkou zostáva stále. Deky zmierňujú úzkosť, a dokonca sú skvelou pomôckou pri liečbe autizmu.

háčkované deky
Ovečková deka Snow modrá

Dekoračné háčkované deky

Deky možeme deliť a klasifikovať podľa ich štýlu. K dispozícii sú obyčajné, ozdobné, tkané, prešívané, vyšívané a aj háčkované deky. Ručne tkané, vyšívané a háčkované deky sa používajú väčšinou na dekoračné účely. Deky sú užitočné v rôznych situáciách a sú praktickým pomocníkom na mnohých miestach – doma, v aute, na chate, v záhrade alebo aj na vonkajšom pikniku.