Benátska omietka – štýl a tradícia z Talianska

Štandardný

Benátska omietka, používaná predovšetkým v Taliansku a Grécku, je klasickou tradíciou, ktorá dodáva jemným odtieňom farby a lesku efekt hladkých stien, často napodobňujúci estetiku kameňa alebo mramoru. A hoci sa za posledné roky toho veľa zmenilo, jedna vec zostáva pravdou: benátska omietka je oveľa luxusnejšia a všestrannejšia, ako si väčšina ľudí myslí. Ak chcete rafinovaný a sofistikovaný vzhľad, ktorý je prirodzený a cenovo dostupný, benátska omietka je skvelou voľbou.

benátska omietka
Benátska omietka od firmy San Marco

Benátska omietka je Eco-Friendly

Ak máte radi starý svet estetickej a elegantnej jednoduchosti storočných európskych domov, potom by mohla byť práve benátska omietka dokonalou povrchovou úpravou pre váš projekt stavby domu. Benátska omietka je špeciálna tým, že je prírodná a vyrobená predovšetkým z vápenca a vody. Niektoré typy môžu zahŕňať aj mramorový prach alebo iné agregáty, ale všeobecne ide o organický materiál z prírody. Použitie prírodných materiálov pomáha vytvoriť elegantný a organický vzhľad, ktorý stiera hranice medzi interiérom a exteriérom. Prírodná benátska omietka je netoxická, nebude vypúšťať do ovzdušia žiadne škodlivé látky a je prirodzene odolná proti plesniam. A to sa v dnešnej dobe ráta.

benátska omietka
Benátska omietka vám skrášli okolie krbu

Jednoduchá údržba a dlhovekosť

Ak chcete získať vzhľad mramoru, ale nemôžete použiť skutočný mramor kvôli obmedzenému rozpočtu či iným dôvodom, benátska omietka je vynikajúcou náhradou. Vďaka svojim prírodným vlastnostiam a spôsobu nanášania (v tenkých, priesvitných vrstvách, ktoré sú často leštené) poskytuje jemný zemitý vzhľad s dúhovým povrchom – rovnako ako mramor alebo kameň. Z tohto dôvodu je benátska omietka obzvlášť skvelou voľbou pre zakrivené steny, stĺpy a ďalšie veľké plochy, kde by skutočný mramor stál veľa peňazí. Benátska omietka (najmä benátska omietka vyrobená bez ďalších kamenív) nestarne ani nevybledne a je veľmi odolná. Tiež sa ľahko čistí a v prípade, že zistíte chybu, môžete ju bez problémov opraviť. Časy, kedy ste museli nanovo omietnuť celú stenu kvôli malému oderu sú preč.