Čaro záhrady v tieni pergoly

Štandardný

V súčasnosti je záhradné tienidlo pergola už súčasťou takmer každej záhrady. A kto ju nemá, tak často po nej potichu túži. Veď posedenie v tieni zelenej a často aj kvitnúcej a voňajúcej pergoly patrí k najkrajším momentom vo vašej záhrade.

pergoly

Pergola v romantickom vzhľade

Kde všade sa hodia pergoly

Pergoly majú nielen zatieňovaciu funkciu a prispievajú k vytvoreniu intimity niektorých častí záhrady a exteriéru obydlia, no používajú sa aj ako priestorovo členiaci prvok. Môžu oddeľovať okrasnú a úžitkovú záhradu, či spájať garáž, alebo oddychové zákutie s domom. Neobávajte sa použiť pergolu ani v malej záhradke. Práve naopak, vhodne zvolená pergola vám ju opticky zväčší a poskytne priestor pre pestovanie popínavých rastlín.

Výhody pergoly

Na rozdiel od altánkov a obytných záhradných domčekov vám pergola umožňuje bezprostredný kontakt so záhradou, ktorý je možný vďaka otvorenosti stien a možnosti voľného pohybu. Nevýhodou by sa mohlo zdať to, že vás neochráni pred daždivým počasím, no pergoly môžu mať aj strechu. Záleží len na vás, či pergola vo vašej záhrade bude plniť viac funkciu obytnú alebo dekoračnú.

pergoly

Na pergole výborne vynikne hrozno

Rastliny vhodné na pergoly

Popínavých rastlín je nesmierne množstvo, no skutočnosť, že každá rastlina lepšie prospieva na inom mieste, musíme pri stavbe pergoly patrične zohľadniť. Niektoré rastliny slnko priam milujú, iné majú radšej polotieň. Dôležitá je taktiež aj kvalita pôdy a opora po ktorej sa rastliny popínajú. Čiže ak trváme na pestovaní rastliny, prispôsobíme jej miesto, no ak trváme na mieste pergoly, musíme jej prispôsobiť rastliny. Okrem najmohutnejších druhov ako je napríklad vistéria – kráľovná pergol, môžeme na pergole kombinovať aj viaceré druhy popínaviek. Jednoduchšie sú tie, ktoré si poradia samy – ako brečtan alebo pavinič. Oporu a vyväzovanie minimálne v čase, kým zosilnejú, si vyžadujú ruže, vistéria, vinič, plamienok a pavinič. Nájdu sa medzi nami však aj takí, ktorí radi spájajú krásne s užitočným, a ktorým pergola obsypaná jedlými plodmi hrozna, rajčín, fazule či drobnejším druhom tekvíc prináša dvojnásobnú radosť. Než však pergolu popínavky dokonale obrastú, môžete k stropu zavesiť závesné kvetináče a na podlahu postaviť kvetináče s letničkami či okrasnou trávou.