Cartridge – pri kúpe by ste mali vedieť aspoň základné informácie

Štandardný

TonerTlačiareň je zariadenie, ktoré nájdete v každej kancelárii, no tak isto ich bežne nájdete aj v domácnostiach. Aby sme tlačiareň mohli používať, potrebujeme cartridge a to buď tonerový alebo atramentový. Závisí to od typu tlačiarne.

Do atramentových tlačiarní sa používa atramentový cartridge, do laserových zas tonerový. To ako často budete musieť cartridge kúpiť závisí od toho koľko a ako často tlačíte. Keď však cartridge kupujete, mali by ste si dať pozor na niekoľko vecí.

A viete vôbec čo to cartridge je?

CartridgeCartridge je tá malá plastová nádobka, kazeta, ktorá v sebe ukrýva toner. Cartridge bývajú vybavené čipom alebo senzorom, ktoré komunikujú s tlačiarňou a vďaka nim vás vie tlačiareň upozorniť napríklad na to, že sa váš toner míňa.

Nie každý cartridge však pasuje do ktorejkoľvek tlačiarne. Závisí od jeho veľkosti, typu, značky. Najbežnejšou tlačiarňou je tá, ktorá na tlač využíva dva atramentové cartridge. Jeden je čierny, druhý farebný. Tieto sa pri tlači miešajú, vďaka čomu máte možnosť tlačiť v rôznych farbách. Potom máme tlačiarne, ktoré sú viac sofistikované a na tlač využívajú 4 alebo 5 cartridgov. Hovoríme o tonerových cartridgoch. Tu sa väčšinou využívajú farby CMYK (cyan, magenta, yellow, black). Tieto využíva väčšina softvérov.

Chyby, ktorým sa treba vyvarovať

CartridgeIgnorovanie manuálu: Každá nová tlačiareň má v krabici pribalený manuál. Obetujte pár minút svojho času a prečítajte si ho. Pokiaľ prácu s tlačiarňou neovládate, siahnite po ňom vždy keď si nebudete vedieť poradiť sami. Okrem iného sa dozviete aj to, aký cartridge v prípade, že pôvodný sa vyprázdni, budete potrebovať.

Neoverenie si čísla cartridgu alebo model tlačiarne: Kúpu nového cartridga si uľahčíte ak presne viete aký cartridge potrebujete. Číslo býva uvedené na cartridgi alebo v manuáli. Ak to neviete zistiť, mali by ste aspoň vedieť presný model tlačiarne.

Privysoká cena: Cena produktu pri nákupe vždy rozhoduje. Nie za každú cenu je nutné kúpiť cartridge od výrobcu tlačiarne. Trh ponúka aj niekoľko cartridgov, ktoré nie sú priamo od výrobcu ale za to sú kvalitné. Taktiež skúste sledovať akcie na internete, alebo si prejdite niekoľko predajní a overte ceny. Každé ušetrené euro je dobré.