Čínske paličky alebo japonské paličky?

Štandardný

Čínska a japonská kuchyňa sú v súčasnosti pomerne rozšírené  po celom svete. Aj keď u nás doma je určite častejšie vidieť, aj v menších mestečkách, prevádzky čínskych reštaurácií. Jedálenské paličky sa v dajú ľahko kúpiť nielen v špecializovaných internetových obchodoch, ale aj v mnohých predajniach s kuchynskými potrebami a hypermarketoch. Tvar paličiek je ustálený a vychádza z ich stáročného používania. Čínske paličky majú spodnú časť  tenšiu a guľatú.  Japonské paličky majú spodnú časť aj špicatú. Technika používanie paličiek je u čínskych i japonských rovnaká. Z paličiek sa v prstoch vytvoria „kliešte“, ktorými sa jedlo vkladá do úst.

Čínske paličky

Ázijský príbor s dlhoročnou históriou.

Čínske paličky sú poriadne staré

Používanie jedálenských paličiek za začínalo objavovať na území dnešnej Číny už pred 5000 rokmi. V Číne nesmeli byť na stole nástroje na rezanie a krájanie. Spájalo sa to s násilím, a preto čínske jedálenské paličky nie sú na konci špicaté. Paličky sa vyrábali z najrôznejších materiálov. Najčastejšie sa na ich výrobu používal bambus, cédrové, teakové a borovicové drevo. V súčasnej dobe sú drevené jedálenské paličky polakované, čo ich chráni pred vlhkosťou a pred látkami obsiahnutými v jedle. V minulosti jedli bohatší Číňania paličkami zo striebra, slonoviny alebo zlata. Verilo sa, že pri styku s otráveným jedlom určité paličky stmavnú. V Japonsku sa vyrábali paličky hlavne z dreva.

Čínske paličky

Sushi nie je jediné jedlo, ktoré sa dá konzumovať paličkami.

Etika stolovania až rituál

Paličkami by sa pri jedle nemalo ťukať o tanier či misku, o stôl ani paličkou o paličku. Vopred si vyberte sústo, paličky sa zhora ponoria do misky a naberie sa kúsok jedla, ktorého ste sa už predtým dotkli. Čínske paličky v žiadnom prípade neolizujte, neukazujte nimi na ostatných a nešermujte nimi okolo seba. Jedlo neprepichujte, čo platí najmä pri ryži. Použité paličky sa nikdy nepokladajú na stôl. Na ich odloženie slúžia tvarované podložky z rôznych materiálov a tvarov. Aj vďaka tomu sa málokedy čínske paličky skotúľajú pod stôl.