Čistenie fasád alebo nový náter? Čo je výhodnejšie?

Štandardný

Investovali ste nemalé finančné prostriedky do novej fasády domu a tá je po niekoľkých rokoch špinavá na nepoznanie? Alebo ste kúpili starší dom a v rámci rekonštrukcie premýšľate aj nad novou fasádou? Odpovedali ste na niektorú z týchto otázok „áno“? Potom je tento článok určený práve pre vás.

čistenie fasád

Dá sa to aj inak

Ak vás trápi špinavá fasáda domu, pravdepodobne vás ako prvé riešenie napadlo fasádu premaľovať. Nový fasádny náter však nie je lacnou záležitosťou a len málokto vie, že sa to dá riešiť aj inak. Alternatívnym riešením je profesionálne čistenie fasád, ktoré zabezpečí, že váš dom bude vyzerať opäť ako nový, a to dokonca za zlomok ceny oproti novému náteru.

Kedy je vhodným riešením profesionálne čistenie fasád?

Profesionálne čistenie fasád je vhodným riešením pre špinavú fasádu najmä vtedy, ak fasáda nie je poškodená, ale iba znečistená. Bežné znečistenie spôsobuje napríklad nános prachu, ale v niektorých prípadoch aj rozmnoženie plesní a rias na fasáde (v takomto prípade už nejde len o estetickú záležitosť, ale aj o zdravotné riziko). Pri správnom čistení fasády dokážete všetky tieto nečistoty odstrániť, a to nielen z povrchu fasády, ale aj z jej pórov.

čistenie fasád

Kedy radšej zvoliť nový náter?

Nový náter je nutné zvoliť až vo chvíli, keď je vaša fasáda poškodená. To znamená, že už nemá dostatočne kvalitnú štruktúru alebo farbu. Pri novom nátere však treba rátať s nákladmi vyššími až o 70% oproti čisteniu fasády. Zvýšené náklady spôsobuje najmä to, že pred novým náterom je potrebné fasádu taktiež vyčistiť, rozložiť lešenie, použiť penetračný náter a danú plochu niekoľkokrát premaľovať. To všetko sa odrazí na výslednej sume.

Porovnanie cien – čistenie fasád vs. nový náter

Ak ešte stále zvažujete, či zvoliť radšej nový náter alebo profesionálne čistenie fasád, potom vám ponúkame porovnanie cien. Pri novom nátere je potrebné rátať s cenou od 16 eur za meter štvorcový, pričom cena za čistenie fasád sa pohybuje už od 3,8 eur za meter štvorcový. Bonusom pri čistení fasád tiež je, že čistá fasáda vám vydrží aj nasledujúcich 5 rokov.