Čo všetko dokáže multifunkčné rádio do auta? 

Štandardný

Analógové rádiá do auta vytlačili digitálne. A digitálne rádiá do auta vytlačili inteligentné android autorádiá. V súčasnej dobe, kedy sa väčšina z nás cíti prepojená so svojim mobilným telefónom viac ako s  partnerom, sú android autorádiá jedinečným riešením. Ide vlastne o multimediálne zariadenia do vozidla, ktoré vám umožnia nielen počúvať hudbu, ale tiež telefonovať či písať esemesky bez použitia telefónu. 

Nové, vyššie postihy za telefonovanie za volantom 

Už nejaký ten mesiac platia nové pravidlá pre používanie telefónov za volantom. Vlastne nejde o nové pravidlá, ale o nové postihy. Ak si vás policajti cvaknú fotoaparátom alebo natočia s mobilom v ruke, môžete dokonca prísť o vodičské oprávnenie. Dobre si všimnite predovšetkým slovné spojenie „s mobilom v ruke“. Novela zákona doslovne hovorí o tom, že nielen telefonovanie alebo esemeskovanie je zakázané. Stačí, aby ste mobil držali a hrozí vám minimálne pokuta. Zostávajú vám tri možnosti – buď budete neustále používať handsfree sadu, pri telefonovaní a písaní sms auto odstavíte, alebo si dáte do vozidla nainštalovať rádio do auta s pripojením na telefón. 

telefon za volantom
Ak budete pristihnutí s mobilom v ruke, môžete prísť o vodičské oprávnenie.

Rádio do auta s pripojením na android do každého vozidla 

Rádio do auta, ktoré je možné pripojiť na mobilný telefón, kúpite v prevedení do rôznych značiek vozidla. Takéto autorádia sú označené ako 2DIN. Dokonca aj staršie modely automobilov je možné opatriť týmto rádiom vďaka redukčnému rámčeku. Inteligentné rádiá sa dajú prepojiť s inými komponentmi vozidla, napríklad s parkovacím asistentom. Multifunkčné rádio do auta vás prekvapí v mnohých ohľadoch – okrem zvýšenia bezpečnosti jazdy vám rozšíri možnosti využívania technológií, a takpovediac otvorí bránu do iného sveta.

Multifunkčné rádio
Multifunkčné rádiá sa dajú prepojiť aj s ďalšími komponentami vozidla.

Čo všetko inteligentné rádio do auta dokáže? Takmer všetko

Poďme sa pozrieť bližšie na zúbok inteligentnému autorádiu s pripojením na mobilné telefóny. Rádio do auta po pripojení na smartfón úplne nahradí mobilný telefón vďaka plnej synchronizácii. Pod kontrolou budete mať kontakty, volania, správy a iné aplikácie, ktoré sú nainštalované vo vašom mobile. V novších automobiloch je rádio možné ovládať priamo z volantu. V starších si vystačíte s hlasovým ovládaním. Samozrejme, že ovládať rádio do auta môžete tiež priamo na displeji. K tomu všetkému si pridajte vašu obľúbenú hudbu, prehrávanie fotografií a filmov, nalaďte všetky dostupné rozhlasové stanice a využívajte praktickú GPS funkciu s  3D mapami. S  inteligentným autorádiom sa stane každá jazda pôžitkom.   

Zaujímavosť na záver: V roku 2020 vstúpilo do platnosti nariadenie EU, ktoré prikazuje do všetkých vozidiel inštalovať len digitálne autorádiá. Osobné i nákladné autá už po vyjdení z  výrobnej linky musia disponovať najnovšími digitálnymi rádiami. Znamená to, že analógovým prijímačom asi odzvoní. Digitálne rádio do auta umožňuje rýchlejší prístup k dopravným informáciám a  prístup k pomoci počas dopravnej nehody. Upozorniť musíme na fakt, že samotné digitálne autorádio nie je povinné, takže ho vo vozidle nemusíte mať nainštalované.