Cukrovka alebo ľudovo úplavica cukrová

Štandardný
cukrovka

Cukrovka – glukomer

Cukrovka (Diabetes mellitus – DM) je metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje vysokou hladinou glukózy v krvi (hyperglykémiou). Je to závažné ochorenie, ktorým u nás trpí približne 5% obyvateľov.

Môžeme povedať, že cukrovka je hormonálne ochorenie, pretože ak ju človek má, jeho telo nevytvára dostatok hormónu inzulínu. Tento hormón je dôležitý pri spracovaní cukru v organizme a pri metabolizme tukov a bielkovín. Ak je teda inzulínu v tele málo, hladina cukru sa zvyšuje a ľudský metabolizmus je narušený. Cukrovka patrí medzi ochorenia, ktoré sa nedajú úplne vyliečiť, no správnou liečbou sa hladina glukózy v krvi zníži a odstráni sa tak riziko vzniku možných komplikácií.

Rozlišujeme 2 typy cukrovky

DM 1. typu – v pankrease sa netvorí dostatok inzulínu, pretože organizmus ničí bunky, ktoré ho produkujú. Je preto potrebné tento hormón doplniť a to formou injekcie, ktorú si pacient aplikuje 4-5 krát denne. Najlepším miestom na aplikáciu je brucho, pretože inzulín sa tam vstrebe najrýchlejšie. Taktiež je potrebné upraviť jedálniček a stravovacie návyky. Príznaky pri DM 1. typu sú časté močenie, zvýšený pocit smädu a hladu, strata hmotnosti, opakované infekcie, únava, tŕpnutie končatín, zlé hojenie rán.

DM 2. typu – pri tomto type sa síce inzulín tvorí, no jeho účinok je veľmi slabý. Preto ho taktiež treba dodávať. Cukrovku 2. typu ovplyvňujú genetický faktor alebo vonkajšie faktory ako obezita, stres, málo pohybu, nezdravé jedlá a s tým spojený vysoký príjem kalórií. Príznaky sú menej výrazné ako pri DM 1. typu.

Tehotenská cukrovka

Cukrovka môže vzniknúť aj počas tehotenstva – gestačný diabetes. Preto každá tehotná žena, musí podstúpiť vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti toto ochorenie. Vyšetrenie sa robí od 24. do 28. týždňa tehotenstva, u rizikových žien úplne na začiatku. Medzi rizikové patria obézne ženy a ženy nad 35 rokov. Pri tehotenskej cukrovke sa odporúča dostatok pohybu, upravené stravovanie, dostatočný prísun živín a minerálov. V niektorých prípadoch sa podáva aj inzulín. Tehotenská cukrovka väčšinou trvá iba počas tehotenstva, no môže sa vyvinúť aj DM 2. typu.

Viac o tejto téme sa dočítate na stránke modrykonik.cz