Čo nevidíme my, „dovidí“ cúvacia kamera?

Štandardný

Na to, aby cúvacia kamera spĺňala svoj základný účel, musí disponovať okrem bežných prevádzkových aj viacerými prídavnými funkciami. Nie je to pre lepší štýl alebo vyššie náklady na toto doplnkové príslušenstvo, ale pre orientáciu v teréne. Ani v spätnom zrkadle nedovidíme na každý objekt po stranách, náročnejšie sa nám manévruje v noci, v blízkosti obytných zón, kde je veľa pohybu, prebiehajú rôzne pozemné práce a o pevné prekážky nie je teda núdza. Za takých okolností vám poslúži cúvacia kamera s uhlom snímania od 120 do 170°. Žiadne parametre na doplnkovom cúvacom systéme nepovažujte za „náhradu“, záruku spoľahlivého dojazdu domov. Ide len o pomocné, schematické zaznamenávanie polohy vášho vozidla, miesta a vzdialenosti, ktorá vás delí od nebezpečnej prekážky.

cúvacia kamera
Cúvacia kamera pre Peugeot, Citroen

Akou cúvacou kamerou vybaviť svoje auto?

Ste v prostredí, kde vám na výhľad po stranách a tesne za volantom nestačí spätné zrkadlenie? Áno, môžete požiadať o pomoc spolucestujúceho. Je to ale zdĺhavé, nepraktické a taktiež veľmi ľahko môžete podľahnúť komunikačnému šumu. Istejšia sa pre vás stane technická podpora cúvacích kamier. Pri výbere konkrétneho typu zvažujte podmienky na zapájanie a obsluhu daného modelu. Najviac diskusií sa preto venuje cúvacím kamerám bezdrôtovým a s wi-fi pripojením. Oba modely vám majú vyhovovať v spôsobe zobrazenia, v ostrosti a v rozlíšení obrazu.

Špecifické parametre nájdete pri cúvacích kamerách s nočným režimom. Prehľadnejšie je pracovať s obrazom na monitore vo veľkosti 9 až 10´´. Súčasne môžete využívať aj viacero kamier naraz, respektíve použiť predelenie obrazu s niekoľkými samostatnými zónami. Dôležitou vlastnosťou je ich IP kód, ochrana pred nárazmi, vibráciami a pádom.

cúvacia kamera
Cúvacia kamera pre BMW – rukoväť kufra

Cúvaciu kameru neobsluhujeme, nepoužívame „v rukavičkách“  

Na jej funkčné vlastnosti vplýva odolnosť voči vode a prašnému prostrediu. Cúvacia kamera sa nepoužíva len pre osobné vozidlá, ale čoraz viac ju vídať na nákladných, poľnohospodárskych a iných technických vozidlách. Úlohu nezohrávajú ani roky praxe alebo to, ako často ste na cestách. Je to dostupná asistenčná výbava vhodná taktiež na domácu montáž. Je už len na vás, komu zveríte do rúk svoju novú cúvaciu kameru!