Cvičenie pre tehotné a jeho pozitíva

Štandardný

Pravidelné cvičenie pozitívne vplýva na naše telo i myseľ. Cvičenie nám dodáva energiu, posilňuje metabolizmus, pomáha pri chorobách – problémy so srdcom, vysoký tlak, vysoký cholesterol, osteoporóza a pod. Taktiež pomáha našej mysli, a teda sa dokážeme viac sústrediť. Cvičenie je však rovnako dôležité aj v tehotenstve. Poďme sa preto viac venovať tejto téme a povedať si aké pozitívne účinky má cvičenie pre tehotné ženy.

Cvičenie-pre-tehotné

Cvičenie pre tehotné – neodmysliteľnou súčasťou počas tehotenstva je cvičenie

Zmena životného štýlu

V ženskom organizme počas tehotenstva prebieha množstvo zložitých zmien. Aby žena tieto zmeny prekonávala ľahšie, je potrebné aby svojmu stavu prispôsobila aj životný štýl. Zmena sa týka hlavne stravovania – dostatočný prísun živín a vitamínov, správne zloženie aj množstvo jedla, dostatok pohybu (aj na čerstvom vzduchu), cvičenie pre tehotné, správne využitý voľný čas a pod. Jedálniček aj stravovanie by mala každá tehotná žena najprv prekonzultovať so svojím gynekológom.

Prečo v tehotenstve cvičiť

Počas tehotenstva sa so zväčšujúcim sa bruchom váha prenáša dopredu, kvôli čomu trpia najmä kríže a chrbát. Správne cvičenie pre tehotné a držanie tela pri stoji aj v sede, môžu tieto bolesti zmierniť, ba aj odstrániť. Okrem toho cvičenie v tehotenstve skvalitňuje spánok, žena sa cíti a vyzerá lepšie, zlepšuje krvný obeh v končatinách – menší výskyt opuchov, taktiež zmierňuje kŕče v nohách, problémy so zápchou. Vďaka cvičeniu je tehotná žena lepšie pripravená na pôrod, a po pôrode sa rýchlejšie zotaví a dostane do formy. Navyše kolektívne cvičenie pre tehotné pomáha pri nadväzovaní nových známostí.

Ako cvičiť

Ako vhodné cvičenie pre tehotné sa odporúča plávanie alebo vodný aerobik pre tehotné, chôdza ale i ľahký beh, obľúbené je cvičenie pre tehotné na lopte, ďalej gravid jóga alebo pilates. Pri cvičení je však potrebné držať sa istých zásad. Cvičiť treba tak, aby  nedošlo k úplnému vyčerpaniu, treba si dávať pozor, aby nedošlo k pádu alebo nárazu, dôležité je pravidelné dýchanie, dostatočný prísun tekutín. Žena by na cvičenie mala zvoliť pevnú podložku a oblečenie, v ktorom sa cíti pohodlne. Pri nepohodlí, zadýchaní alebo zvýšenom pocite únavy, je nutné cvičenie prerušiť. Cvičenie pre tehotné je prospešné no netreba sa preceňovať a hlavne premáhať. Viac informácií nájdete aj na stránke MODRÝ KONÍK.