Dámske slnečné okuliare nielen ako módny doplnok 

Štandardný

Dokážu slnečné okuliare za niekoľko desiatok euro z obľúbeného obchodného reťazca alebo stánkového predaja skutočne efektívne ochrániť vaše oči pred slnkom? Musíte si za každú cenu kupovať dámske okuliare len v známych optických salónoch? A ako sa starať o svoje oči hlavne v letnom období? To sú otázky, na ktoré sa aspoň čiastočne pokúsime nájsť odpovede. 

Slnečné okuliare sú podľa odborníkov „must have“ nielen v lete, ale počas celého roka. Dámske, pánske a aj pre deti. Skrátka pre všetky vekové kategórie. Pri kúpe okuliarov je potrebné dbať na to, aký majú UV filter. 

slnečné okuliare
Slnečné okuliare podčiarknu vás outfit a zároveň ochránia vaše oči pred UV žiarením.

Dámske slnečné okuliare hlavne chránia 

Slnečné okuliare sú v lete nevyhnutným prvkom nášho šatníka. Bez nich by sme nemali vychádzať z domu, pretože vďaka okuliarom chránime oči pred škodlivými účinkami UVA a UVB žiarenia. UV žiarenie sa dostáva na sietnicu a môže ju poškodiť. Sietnica oka obsahuje fotoreceptory absorbujúce svetlo, ktoré sú silne ovplyvnené UV žiarením. Očná šošovka, na rozdiel od rohovky, má s vekom premenlivú absorpciu UV žiarenia, a preto sú starší ľudia obzvlášť náchylní na jej poškodenie. Ultrafialové lúče sú súčasťou slnečného žiarenia, ktoré sa podľa vlnovej dĺžky delí do troch kategórií: UVA, UVB a UVC. Čím je vlnová dĺžka kratšia, tým vyššia je hladina energie a tým väčší je potenciál škodlivých účinkov na oči. 

Na čo si dať pozor pri kúpe slnečných okuliarov? 

Pri kúpe slnečných okuliarov si určite skontrolujte, či dobre plnia svoju ochrannú funkciu. Väčšinou sa zameriavame na módny tvar rámov dámskych okuliarov. Najdôležitejšie je skontrolovať, či majú okuliare správnu mieru zatmavenia a aké majú slnečné filtre. Je dôležité vybrať si slnečné okuliare, ktoré blokujú 99 až 100 percent slnečného žiarenia. Bez správnych filtrov sa zreničky namiesto zovretia rozšíria, čím sa cez rohovku dostane do oka škodlivejšie slnečné žiarenie. Informáciu o sile UV filtra sa preto oplatí skontrolovať už pri kúpe okuliarov. Najlepšie okuliare majú UV 400 filter, ktorý absorbuje takmer 100 %  škodlivého žiarenie. Plnú ochranu pred slnkom zabezpečujú okuliare s antireflexnou vrstvou a polarizačným filtrom.