Detská izba – kráľovstvo vašich detí

Štandardný

Kráľovstvom pre všetky deti je ich detská izba, je zároveň ich útočiskom, relaxom aj svetom detskej fantázie, preto by sme pri vytváraní detskej izby mali prihliadať aj na túžby a želania detí, na ich predstavy, obľúbené farby či rozprávkové postavičky. Samozrejme, inak bude vyzerať detská izba pre predškoláka či prváčika a úplne inú predstavu o svojej detskej izbe budú mať naše dospievajúce ratolesti. Pri zariaďovaní každej detskej izby však môžete uplatniť dva princípy – praktický a tematický. Je len na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete, veľa však záleží aj od vašich priestorových možností (máte možnosť, aby každé dieťa malo svoju vlastnú izbu, alebo sa budú súrodenci deliť o spoločnú?).

detské izby

Moderná detská izba navrhnutá v CU INTERIORS

Ako začať…

Pri zariaďovaní detskej izby je potrebné si určiť jej rozdelenie na oddychovú časť a pracovnú, tvorivú zónu a podľa toho umiestnite nábytok. Pracovná zóna by mala byť čo najbližšie pri okne, pretože je tam dostatok denného svetla pre školské aktivity a umiestnenie písacieho stola so stoličkou. Posteľ, prípadne priestor na hranie sústreďte do oddychovej časti detskej izby. Pri výbere nábytku buďte dôslední a dbajte na kvalitu, stabilitu aj bezpečnosť vašich detí. Aj keď vás možno očarí krásny ružový či iný farebný nábytok, je lepšie a praktickejšie voliť jednofarebný sektorový nábytok v bielej farbe, prípadne v prírodných odtieňoch, ktoré budú pre dieťa ideálne aj keď bude staršie. Práve takýto nábytok sa dá dobre kombinovať s rôznymi dekoráciami či doplnkami a vaša detská izba môže každý rok vyzerať úplne inak.

Na čo nezabudnúť pri zariaďovaní detskej izby?

Určite nezabúdajte na správne osvetlenie, dostatok úložného priestoru a na farebnosť, pretože práve farby majú veľký vplyv na pocity a nálady dieťaťa. Detská izba by mala byť veselá a hravá, preto sa vyhnite pochmúrnym tmavým farbám a zvoľte radšej jemné teplé a optimistické odtiene v pastelových a nie príliš sýtych farbách (napr. jemná žltá, zelená, modrá oranžová). Veľmi dynamické farby, ako je napr. červená v detskej izbe nepoužívajte, mohli by pôsobiť priveľmi agresívne.

detské izby

Oživte detskú izbu modernými prvkami